הסבת אקדמאים להוראת סייבר במכללה האקדמית בית ברל

הסבת אקדמאים להוראת סייבר במכללה האקדמית בית ברל

הכשרת אקדמאים להוראה מדעי המחשב בהתמחות סייבר במכללה האקדמית לחינוך בית ברל

 

המסלול אינו פעיל


במכללה האקדמית בית ברל מתקיימת תכנית להכשרת אקדמאים להוראת מדעי המחשב בהתמחות סייבר. זהו מסלול הכשרת אקדמאים להוראה שמיועד בעיקר לבוגרי מדעי המחשב ומקצועות כמותיים נוספים, המעוניינים לעבור שינוי בקריירה וללמד את תחום הידע שלהם בכיתות. כמו כן, המסלול יכול להתאים גם לעובדי הייטק שברצונם לשנות מסלול מקצועי ולקבל את ההכשרה הנדרשת להוראה.


התכנית להסבת אקדמאים להוראת סייבר נערכת במגמה להנדסת תוכנה בהגנת סייבר, שמתקיימת במסגרת הכשרת האקדמאים למדעי המחשב שמוצעת במכללה. במסלול הכשרת המורים במגמה זו נכללים לימודים דיסציפלינריים בענף הסייבר לצד לימודי חינוך והתנסויות מודרכות בהוראה במערכת החינוך, כדי לסייע לאקדמאים לבנות את סל המיומנויות הנדרש להמשך הדרך כמורים. מסלול זה נפתח כדי לתת מענה לצורך לאומי משמעותי בקידום ענף הסייבר במערכת החינוך העל יסודית, כאשר מורים אלה נחוצים היום בבתי ספר בפרישה ארצית.

 

תכנית הלימודים


סטודנטים במסלול זה לומדים עקרונות בעולם החינוך החשובים למורים בתחום המחשבים והסייבר. במסלול זה לומדים כיצד להעביר הלאה את הידע שברשותם במדעי המחשב והגנת סייבר אל התלמידים, תוך בניית מערכי שיעור מעניינים ומשמעותיים. במקביל הם מפתחים את הידע בתחום ההוראה ובונים את הכישורים הנדרשים ממורים ומורות.


בתכניות הסבת האקדמאים בונים עבור הסטודנטים תכנית אישית שבה מתחשבים ברקע הלימודי האקדמי הקודם שלהם. תכנית זו כוללת קורסים עיוניים בתחום ההוראה וכן קורסים בענפים כגון פדגוגיה, ניהול כיתה, דידקטיקה והוראת תחום הדעת.


מתכונת הלימוד


אורכה של תכנית הסבת האקדמאים להוראה הוא שנתיים. במהלך השנה הראשונה הסטודנטים משלימים את מרבית החובות הלימודיים ובשנה השנייה עורכים גם סטאז' מעשי במערכת החינוך, במסגרתו הם מתרגלים תהליכי הוראה, ניהול כיתה ובניית מערכי שיעורים כדי להתכונן לקראת המשך דרכם המקצועית. הסטאז' נערך בבתי ספר ובהיקף של שליש משרה לפחות. מתקיימות גם סדנאות סטאז' במוסד הלימוד. הלימודים מתקיימים ביומיים במהלך השבוע בשנה הראשונה ובשנה השנייה ביום לימודים אחד והתנסות מעשית בימים נוספים בשבוע.

 

על מוסד הלימוד


במכללה האקדמית לחינוך בית ברל מתקיימות תכניות רבות נוספות להכשרת אקדמאים להוראה. בין היתר ניתן למצוא מסלולי הסבה לחינוך העל יסודי, לחינוך היסודי ולחינוך לגיל הרך. במסלולי היסודי והעל יסודי מתקיימות התמחויות שונות, בהתאם לתחום הקודם הנלמד או לתחומי העניין של האקדמאים. נערכים מסלולים להסבה להוראת מתמטיקה, להוראת אנגלית, להוראת פיזיקה, להוראת ספרות, להוראת מדעי החברה ואזרחות ועוד. כמו כן פועלת תכנית מצטיינים להסבה להוראה שמיועדת לאקדמאים עם הישגים גבוהים במיוחד המעוניינים במסלול הכשרה מקוצר להוראה.


במוסד הלימוד נערכות תכניות נוספות ובהן לימודים לתואר ראשון ושני בתחומי החינוך, החברה והאמנויות. כמו כן, ניתן למצוא לימודי תעודה בענפי החינוך והטיפול, שבהם יכולים אנשי הוראה להרחיב את סל הכלים המקצועי שבידיהם.

 

תנאי קבלה


מסלול זה מיועד לאקדמאים שמעוניינים לקבל את ההכשרה הנדרשת להשתלבות במערכת החינוך כמורים להוראת מחשבים ומקצועות הסייבר.


במסגרת תנאי הקבלה, מתקבלים מועמדים שברשותם תואר ראשון B.Sc. בממוצע ציונים של לפחות 70. כמו כן, מתקבלים בוגרי תואר ראשון מסוג BA בממוצע ציונים 75 לפחות. בחלק מן המקרים, המועמדים נדרשים לעבור השלמות דיסציפלינריות בתחום מדעי המחשב, בהתאם להשכלתם הקודמת. כמו כן, המועמדים נדרשים לעבור ראיון קבלה אישי שבו נבדק הרקע הקודם והמחויבות ללימודים ולהשתלבות במערכת ההוראה. עליהם לשלוח גיליונות ציונים מלימודיהם האקדמיים הקודמים.

 

תעודה


בסיום לימודיהם בתכנית, מקבלים האקדמאים תעודת הוראת מדעי המחשב לבתי ספר על יסודיים וכן תעודת התמקצעות בסייבר והוראתו. יש לציין כי כדי להשתלב בבתי הספר כמורים עליהם לקבל גם את רישיון ההוראה שניתן לאחר השלמת הסטאז' ועם עמידה בכל חובות משרד החינוך. במרכז לחינוך סייבר מסייעים לבוגרים בתהליך ההשתבצות לבתי ספר שבהם פועלות מגמות סייבר.

למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית בית ברל
עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית בית ברל