הסבת אקדמאים להוראת מדעי החברה והרוח במכללה האקדמית בית ברל - תכנית לאונרדו

הסבת אקדמאים להוראת מדעי החברה והרוח במכללה האקדמית בית ברל - תכנית לאונרדו

ליאונרדו – תוכנית הכשרה לאקדמאים מצטיינים בתחומי מדעי החברה והרוח – דגש על תרבות דיגיטאלית – במכללה האקדמית בית ברל

 

הלם תרבות

 

אי אפשר להתכחש לתרבות הדיגיטלית, היא חולשת על כל היבט של החיים, התעדכנות באקטואליה נעשית באתרי החדשות שברשת, ההתנהלות מול הבנק נעשית באפליקציות, התקשורת בין הורים לילדים נעשית בוואטסאפ ואי אפשר לדעת מה יהיה הטרנד הבא מבלי להיכנס לפייסבוק, לאינסטגרם ולסנאפצ'ט. התרבות הדיגיטלית היא חלק בלתי נפרד מהחיים של הילדים ומערכת החינוך אינה יכולה להתעלם מעובדה זו.

 

אף על פי שכיום ישנן יותר ויותר טכנולוגיות למידה שמשמשות חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים, אין די בכך ועל מורים ואנשי חינוך להביא בחשבון את הקיום של התרבות הדיגיטלית ולא לנסות להתעלם ממנה או להתגבר עליה. על כן, יש צורך במורים שחיים את התרבות הדיגיטלית ממש כמו התלמידים שלהם, כאלה שמבינים אותה ויכולים לתעל אותה לצרכים לימודים, חינוכיים ופדגוגיים. כך אפשר לערב את התלמידים בהליך ההוראה והלמידה, לחבר אותם למערכים הלימודיים וליצור תחושת שייכות שמשפרץ את היכולות הלימודיות.

 

מורים אלה, אשר יש להם את היכולות לשלב את התרבות הדיגיטלית בתכנים הלימודיים ולנצל אותה לטובה החינוך וההוראה, הם אלה שלוקחים את מערכת החינוך אל העתיד ההשכלה של ישראל.

 

תכנית הלימודים

 

תכנית לאונרדו להכשרת אקדמאים ממדעי הרוח והחברה בהתמקדות התרבות הדיגיטלית במכללה האקדמית בית ברל מתרכזת הן בהיבטים התיאורטיים והן בהיבטים המעשיים של תפקידו של המורה בעידן הדיגיטלי. הסטודנטים בתכנית הסבת האקדמאים לומדים על התפתחויות של טכנולוגיות למידה ועל התפיסה המשתנה של ידע, הוראה ולמידה.

 

תכנית הסבת האקדמאים להוראה מתמקדת בפיתוח של חשיבה פדגוגית חינוכית מעמיקה בתחום התרבות הדיגיטלית, זאת כדי להעמיק את ההבנה על התשתית המחשבתית ועל העקרונות המנחים של התרבות הדיגיטלית אשר חורגים מהשימוש המעשי בכלים טכנולוגיים וחולשים גם על פיתוח היכולות של המורים ושל צוות החינוך לפעולה ולעשייה חינוכית בבתי הספר. על כן, התכנית שמה דגש על פיתוח המיומנויות של הסטודנטים כמורים לעתיד לחולל שינויים במערכת החינוך בכלל ובבתי ספר בפרט ולמצב אותם כמנהיגים חינוכיים שביכולתם לשמש כסוכני שינוי בבתי הספר.

 

נוסף על כך, הסטודנטים לומדים על החיבור בין מנהיגות לבין פדגוגיה דיגיטלית, אשר השילוב של השניים מקדם יזמות פדגוגית במסגרות הבית ספריות ויישום של תהליכי למידה והוראה אשר מותאמים לצרכים של המציאות הקיימת.

 

יתר על כן, הסטודנטים עם צוות התכנית פועלים בתוך קבוצות חשיבה ומעבדות החיות וביחד הם מפתחים שיטות הוראה ותכנים חינוכיים אשר מותאמים לצרכים ולערכים של התרבות הדיגיטלית. בהתאם לרוח התכנית, הסטודנטים לוקחים חלק פעיל בעיצוב תהליכי הלמידה ובפיתוח בתוצרים שעוברים לבתי הספר ולקהילה.

 

 

מתכונת הלימוד

 

משך הלימודים הוא שנה אקדמית אחת. השיעורים מתקיימים אחת לשבוע ויום נוסף מוקדש להכשרה מעשית. מתכונת הלימוד כוללת קורסי חובה, קורסי בחירה וסדנות.

 

נושאי לימוד

 

 • זיקה ואכפתיות בחינוך
 • חינוך לקיימות
 • קידום חברה משותפת
 • יחסי הורים מורים
 • חינוך מוסרי והומניסטי
 • ניהול וחינוך כיתה
 • חשיבה חינוכית עכשווית
 • פדגוגיה ביקורתית
 • פסיכולוגיה התפתחותית
 • הוראה מכוונת לפרט    
 • למידה דיאלוגית ושיתופית    
 • ועוד


על מוסד הלימודים

 

המכללה האקדמית בית ברל היא מוסד אקדמי רב תחומי המתמחה בתחום ההוראה והחינוך ברוח חברתית יישומית. המכללה דוגלת בקידום התחום ההומאני והחברתי בכלל מגמות הלימוד שלה, לרבות דמוקרטיה, ממשל, אמנות ומקצועות מדעי הרוח והחברה. המכללה מציעה מגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון ולתואר שני וכן תכניות הכשרה להסבת אקדמאיים. בין תכניות הלימוד שלה אפשר ללמוד הסבת אקדמאים להוראה לבית הספר היסודי, הסבת אקדמאים להוראת פיזיקה, הסבת אקדמאים לחינוך הגיל הרך והסבת אקדמאים להוראה בחינוך המיוחד.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לתכנית הכשרה לאקדמאים מצטיינים בתחומי מדעי הרוח ומדעי החברה צריכים להיות בעלי תואר ראשון ממדעי הרוח או ממדעי החברה בציון 90 לפחות או בלי תואר שני בציון ממוצע 85 ומעלה. הקבלה ללימודים מותנית בראיון קבלה.

 

תעודה

 

סטודנטים שמסיימים את כל המטלות הנדרשות, לרבות ההכשרה המעשית, מקבלים תעודת הוראה לבית הספר היסודי או לבית הספר העל יסודי מטעם המכללה האקדמית בית ברל.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי תכנית הלימודים משתלבים במערכות החינוך כמורים בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים, כרכזי תחומים וכמובילי מגמות טכנולוגיות לשיפור המערך הלימודי במערכת החינוך.

למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית בית ברל
עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית בית ברל