לימודי חינוך מיוחד ופסיכולוגיה ( רב תחומי ) במכללה האקדמית צפת

שירות אישי - צור קשר
לימודי חינוך מיוחד ופסיכולוגיה ( רב תחומי ) במכללה האקדמית צפת

לימודיחינוך מיוחד ופסיכולוגיה (מסלול רב תחומי) - המכללה האקדמית צפת


מבינים את נפשם של הילדים המיוחדים


נקודת המבט של החברה על אנשים שמתמודדים עם מוגבלות, בין אם חושית, מוטורית, רגשית או נפשית, השתנתה באופן ניכר בעשורים האחרונים. תהליכי שילוב והכלה הופכים לדומיננטיים ונפוצים יותר, ואלה נראים הן בחברה הכללית והן במערכת החינוך.
כדי לענות על הצורכים הרגשיים, החברתיים והלימודיים של הצעירים והצעירות, שואפים במערכת החינוך המיוחד להבין לעומק את עולמם וכך לאפשר להם להביא לידי ביטוי את עצמם, את הרצונות והשאיפות שלהם. דרך כלים שונים כגון שיטות התערבות וגישות חינוכיות, פועלים לסייע לתלמידים הללו למצות את הפוטנציאל ולרכוש את הכלים להשתלבות בחברה.


המכללה האקדמית צפת עורכת תכנית ללימודים רב תחומיים ששואפת לספק לסטודנטים ידע והשכלה אקדמית נרחבת. במסגרת תכנית זו ניתן לקחת חלק בלימודים במסלול חינוך מיוחד ופסיכולוגיה, אשר בא להקנות בסיס עיוני ויישומי בתחום החינוך המיוחד ולספק לסטודנטים שאיפה להמשיך ולהתמקצע בענף החינוך והתרפיה. הלימודים מכשירים את הסטודנטים להמשיך ללימודים מתקדמים ולהעניק להם את הכלים לקראת תחומים בהם הם שואפים להתמקצע. כך הבוגרים יכולים לפנות לאפיקים שונים שבהם הם יכולים לקדם תהליכים במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית ולהשתלב בשירותי רווחה ובשירותים טיפוליים לאוכלוסיות שונות עם מוגבלות.


תכנית הלימודים


הלימודים מעניקים ידע בחינוך מיוחד ומתמקדים בתחומים כגון לקויות למידה, בריאות נפש ושיקום, לקויות התפתחותיות ומוגבלויות חושיות ומוטוריות. במהלך הלימודים הסטודנטים נחשפים לשינויים שהתחוללו במודלים להתייחסות לאנשים עם צרכים מיוחדים ולקויות שונות. הם לומדים על שיטות טיפול וחינוך ועל סוגיות במדעי ההתנהגות ובמדעי החברה שנוגעים למעמד האישי והחברתי של ילדים ובוגרים עם מוגבלויות. בהמשך הם דנים בתהליכי הכלה ושילוב בקהילה על ידי הציבור של אנשים עם מוגבלות ובטכנולוגיות מסייעות.


בתחילת הלימודים נלמדים בעיקר מקצועות יסוד בפסיכולוגיה, במדעי התנהגות ובחינוך מיוחד. לאחר מכן, הסטודנטים מרחיבים את הבנתם בהיבטים של לקויות למידה ומוגבלויות אצל ילדים ומתבגרים ובוחנים מבחנים ודרכים לאבחון ולטיפול בתלמידים עם צרכים מיוחדים. כמו כן, הם דנים בהיבטים החברתיים והרגשיים אשר נוגעים לחייהם של צעירים עם מוגבלות ולבני משפחותיהם.


מתכונת הלימוד


היקפם של הלימודים בתכנית הוא שלוש שנים. במהלכם הסטודנטים לוקחים חלק במגוון של קורסים עיוניים, בסמינריונים ובקורסים מעשיים שונים.


נושאי הלימוד


בין הנושאים המגוונים אשר נלמדים במסגרת תכנית זו:

 

 • חינוך מיוחד, הכלה ושילוב
 • מבחנים פסיכודיאגנוסטיים
 • טכנולוגיה מסייעת בחינוך מיוחד
 • ילדים לקויי למידה ומשפחותיהם
 • צוותים רב מקצועיים בחינוך מיוחד
 • פסיכופתולוגיה של ילדים ומתבגרים
 • היבטים פסיכו סוציאליים של מוגבלות    
 • ליקויי למידה
 • תיאוריות אישיות
 • חינוך לכישורי חיים
 • ליקויים בהתפתחות
 • שיקום בחינוך המיוחד
 • פסיכולוגיה התפתחותית    
 • ועוד


סגל הוראה


ראש התכנית היא פרופסור אשר חוקרת תחומים כגון חינוך מיוחד, שילוב תלמידים עם צרכים מיוחדים בחינוך הרגיל, שיקום מתבגרים ושירותים לילדים עם ליקוי התפתחותי ואוטיזם.


על מוסד הלימוד


הלימודים בחוג הרב תחומי של המכללה האקדמית צפת נערכים בעוד שלל מסלולים. ביניהם אפשר למנות לימודים רב תחומיים במסלול ניהול ומשאבי אנוש, לימודים רב תחומיים במסלול כלכלה וניהול, לימודים רב תחומיים במסלול ארץ ישראל ומדעי המדינה, לימודים רב תחומיים במסלול סוציולוגיה וניהול, לימודים רב תחומיים במסלול שלטון מקומי ומדעי המדינה ותכניות נוספות. תכניות אלה שואפות לטפח חשיבה מגוונת ולסייע לסטודנטים להרחיב את האופקים האקדמיים להכיר מגוון של ענפי ידע.


כמו כן, אפשר לבחור מבין שלל תכניות לתואר ראשון בענפי מדעי החברה, מדעי הבריאות ומדעי הרוח, כגון לימודי סיעוד, לימודי עבודה סוציאלית, לימודי מדעי ההתנהגות, לימודי רפואת חירום, לימודי מדעי המעבדה הרפואית, לימודי משפטים ותכניות נוספות. במכללה אפשר למצוא גם תכניות למכינה קדם אקדמית שבה אפשר לשפר את הסיכויים לקבלה ללימודים האקדמיים במסלולים השונים. הסטודנטים במכללה האקדמית צפת יכולים להיעזר במלגות לימודים מגוונות, אשר מוענקות על סמך קריטריונים משתנים.


תנאי קבלה


המעוניינים להתקבל לתכנית זו נדרשים להיות בעלי בגרות מלאה ברף הנדרש על ידי המכללה וכן להציג ציון ברף הנדרש בפסיכומטרי. יש צורך גם בציון ברף הנדרש במבחן יע"ל ובמעבר של ראיון קבלה אישי.


תעודה


לבוגרים שמשלימים את כל החובות בתכנית ניתן תואר ראשון BA בלימודים רב תחומיים על ידי המכללה האקדמית צפת (שם ההתמחות איננו מצוין על גבי התואר).

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית צפת
חוות דעת של סטודנטים על צפת - חינוך מיוחד ופסיכולוגיה
התקבלו 17 דירוגיםבציון ממוצע: 3.8 מתוך 5
רובא

רובא

12/12/2023
5/ 5

המכללה האקדמית צפת

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני לא אוהבת שאני תמיד מחפשת חנייה והבניינים רחוקים אחד מהשני וזה קשה לי כי תמיד אני באיחור על ההרצא קרא עוד...

על הקמפוס

הקמפוס יפה והכרתי חברים טובים מכל מקום והיה לי מאוד כיף

הדר

הדר

23/12/2018
5/ 4

המכללה האקדמית צפת

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

יש התחשבות מאוד גדולה הסטודנטים ובאים לקראתם מאוד. למשל אחרי שילדתי את בני, המרצים ממש התחשבו בי ועז קרא עוד...

על הקמפוס

המכללה האקדמית צפת נמצאת בעיר העתיקה של צפת וזה נותן אווירה מיוחדת מאוד. בנוסף זה ממוקם במרכז העיר,  קרא עוד...

טיפים

- לפני שאתה מחליט על מסלול לימודים, בדוק האם באמת מה שאתה תלמד יהיה קשור לעבודתם. - לברר טוב טוב לג קרא עוד...

שורוק

26/11/2018
5/ 3

המכללה האקדמית צפת

מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?

אני אוהבת הכל אוהבת התחום שלי כי יש לי ארבע אחים שיש להם ביגור סכלי ואמא ואבא לא עובדים אבא נכה אז ר קרא עוד...

על הקמפוס

בסדר גמור הכל טוב מתחיסים ותומכים בכל דבר .......................

טיפים

החוג ממש יפה ומענין ומושך והמרצים תמיד לצידינו תומכים ועוזרים לנו והאווירה נעימה מסתדרת עם הכל ואוה קרא עוד...


לכל חוות הדעת