רוצה פרטים על מתכונת חדשה לפסיכומטרי?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

שינויים בבחינה הפסיכומטרית - מה חדש?

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על מתכונת חדשה לפסיכומטרי? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


פסיכומטרי במתכונת החדשה
 
מותאמת לדרישות האקדמיות
 
בחודש אוקטובר 2012 תיכנס לתוקפה מתכונת חדשה של בחינת הפסיכומטרי על פי החלטת המרכז הארצי לבחינות ולהערכה וועד ראשי האוניברסיטאות. מטרת השינויים במבנה המבחן הפסיכומטרי במתכונת החדשה היא להגדיל את החפיפה בין אופייה ומרכיביה לבין המיומנויות הנדרשות למעשה במהלך הלימודים האקדמיים, וזאת על מנת לחזות את רמת המסוגלות של התלמיד לעמוד בחובות הכלולות בלימודים לתואר.
 
על השינויים
 
עד כה, הבחינה הפסיכומטרית בדקה מיומנות בשלושה תחומים - חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית –  כאשר כל אחד מהם כלל שני פרקי בחינה. כמו כן, נכללו בבחינה שני פרקי "פיילוט" נוספים בנושאים שונים, אשר שימשו בעיקר לצורכי מחקרים סטטיסטיים, אך נחשבו לחלק אינטגרלי מן הבחינה. בסך הכול בבחינה כולה התקיימו שמונה פרקים.
 
השינויים המרכזיים החלים במבחן הפסיכומטרי במתכונת החדשה נוגעים לתחום החשיבה המילולית, אך ישנם חידושים גם בהרכב השאלות שבפרקי החשיבה הכמותית. משך הזמן הכולל של הבחינה נשמר כמו בעבר, אך פרק הזמן המוקצב כדי לענות על השאלות בבחינות הכמותיות ובבחינות האנגלית צומצם, וכעת הוא עומד על 20 דקות לכל פרק בחינה. בנוסף, מן הפרק הכמותי הושמטו התרגילים העוסקים בהשוואה כמותית. כמות השאלות בפרקי האנגלית תקטן.
 
 
שינויים בחלק המילולי
 
מבחן החשיבה המילולית השתנה באופנים הבאים: שאלות מסוג "מילים וביטויים" ו"החלפת אותיות" לא תיכללנה עוד בבחינה. לחילופין, מתווספת למבחן מטלת כתיבה חדשה, המהווה פרק נפרד, ועניינה לבדוק מיומנויות של הבנת הנקרא ויכולות תמצות של חומרים עיוניים, יישום של תוכן נלמד ופיתוח הרעיונות המרכזיים המצויים בו, כמו גם העלאה של רעיונות נוספים ויכולת הבעה בכתב.
 
במטלת החיבור יתבקשו הנבחנים לכתוב 25 שורות לפחות, בכתב יד, על דף המיועד לכך בלבד במחברת הבחינה. סוג הכתיבה הנדרש במטלה הוא כתיבה עיונית – כפי שנדרש בלימודים אקדמיים, ומשך הזמן המוקצב לביצוע המטלה הוא 30 דקות. פרק החיבור ייבדק על ידי שני בוחנים שונים ובלתי תלויים. כל אחד מהם ייתן ציון למבחן החיבור, כאשר הציון הסופי הוא תוצאה משוקללת של שתי חוות הדעת. הקריטריונים שעליהם הבוחנים יתנו את הדעת יהיו טיב הדקדוק, רמת התוכן ויכולת ההבעה.
 
חישוב הציונים
 
ציון מטלת הכתיבה החדשה מהווה 25% מהציון הכללי של החלק המילולי במבחן הפסיכומטרי. כפי שנהוג מאז שנת 2011, הבחינה הפסיכומטרית בודקת, לבד מרמת המסוגלות בחשיבה מילולית, כמותית ואנגלית, גם שני קריטריונים נוספים – אוריינטציה הומנית ואוריינטציה ריאלית.
 
לצורך בדיקה זו ניתנים שני ציונים, המחושבים באופן הבא: הציון ההומני מתקבל משקלול של שלושת הציונים – כמותי, מילולי ואנגלית, כאשר המשקל של הציון המילולי הוא 60% מן הערך הכולל, בעוד ששני הציונים האחרים מקבלים משקל זהה של 20% כל אחד. הציון הריאלי מתקבל גם הוא מתוצאת שקלול של שלושת הציונים, אך הפעם מקבל הציון הכמותי משקל של 60% מהערך הכולל, ואילו שני התחומים האחרים זוכים למשקל שווה של 20% כל אחד.
 
פרטים נוספים
 
מטלת החיבור במבחן הפסיכומטרי במתכונת החדשה תיעשה בשפת האם של הנבחן, ואלה הנבחנים במבחן הפסיכומטרי המשולב יוכלו לכתוב את המטלה בכל שפה שיבחרו, בתנאי שזו מוגדרת כאחת מ"שפות הלקסיקון" בבחינה הפסיכומטרית; ביניהן נמצאות גם השפות אנגלית, ערבית, רוסית, אמהרית, גרמנית, ועוד.
שירות אישי חינם

צריך פרטים על מתכונת חדשה לפסיכומטרי?

רוצה לדעת יותר על מתכונת חדשה לפסיכומטרי?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
חדש! סדנה דיגיטלית לבחירת לימודים שתשנה לך את החיים

רוצה לדעת מה מתאים לך ללמוד?


מאות אנשים כבר התקדמו, רוצה גם?