רוצה פרטים על הקלות פסיכומטרי?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

הקלות בפסיכומטרי

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על הקלות פסיכומטרי? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


הקלות בפסיכומטרי

 

מתאימים את המבחן אליכם


ישנן אוכלוסיות מסוימות אשר זקוקות להקלות במבחנים בכלל ובמבחן הפסיכומטרי בפרט. לכן, המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, הגוף אשר אחראי על הפסיכומטרי, מנסה לסייע לנבחנים בעלי מגבלות פיזיות או רפואיות וכן לנבחנים עם לקויות למידה, זאת על מנת לאפשר להם שוויון הזדמנויות ואפשרות להוציא ציונים טובים למרות המוגבלות שלהם.


ההקלות שמוענקות נועדו לסייע לבעיות ספציפיות ולא לחסך בלימודים או חרדת בחינות. ההקלות, או בשמן הנכון יותר - התאמות, מאפשרות להתאים את תנאי הבחינה לצרכים האישיים של הנבחנים השונים, על מנת שיוכלו להפיק את המרב בזמן הבחינה.


התאמות בבחינה הפסיכומטרית ניתנות בשיעור נמוך מאלו שמוענקות בבתי הספר התיכון, לבחינות הבגרות. לא כל מי שיקבלו הקלות בבחינות הבגרות יקבלו התאמות גם לבחינה הפסיכומטרית. הסיבה לכך נעוצה, כנראה, באופי השונה של שתי הבחינות. בחינות הבגרות באות לבדוק ידע והפנמתו, ואילו הפסיכומטרי בוחן עיבוד מהיר של מידע תחת לחץ זמן. מתן של תוספות זמן, למשל, יכול לפגוע באחד הגורמים שהבחינה מודדות, ולכן אינו ניתן בפסיכומטרי. למרכז הארצי לבחינות ולהערכה ישנם גורמי שיקול אחרים להענקת ההתאמות מאשר למשרד החינוך, שאחראי על ההתאמות לבחינות הבגרות.

 


אילו סוגי הקלות קיימים?


ישנם כמה סוגים של הקלות בבחינה הפסיכומטרית. אחת בהן היא מבחן מפע"ם, מבחן פסיכומטרי ממוחשב, שכולל רק שלושה פרקים ולא שמונה. לשאלות מוקצבת תוספת זמן וכך מתאפשר לנבחנים לקחת הפוגה קצרה בין קבצי השאלות. מבחני מפע"ם ניתנים בדרך כלל לנבחנים עם הפרעות קשב וריכוז או עם לקויות מתמטיות שונות. דרך מבחן מפע"ם מתאפשרת גם קבלת התאמה של הקראת השאלון. הנבחנים יכולים להאזין להקראה מוקלטת של השאלות בפרקי האנגלית, התאמה שמתאימה לתלמידים עם דיסגרפיה או דיסלקציה. ניתן לקבל גם הקראה של השאלות המילוליות בפרקים הכמותיים והמילוליים בשפה העברית, שמתאימה אף היא לנבחנים עם לקויות שפה.


לנבחנים אחרים, מתאפשרת הפסקה קצרה של כ - 5 דקות בין פרקי הבחינה, התאמה שיכולה לעזור באופן ניכר לנבחנים עם הפרעות קשב וריכוז, שאינם יכולים לשמור על ריכוז מיטבי לאורך שעות הבחינה הארוכה באופן יחסי. הקלות נוספות כוללות שימוש במחשבון עם 4 פעולות חשבון לנבחנים עם דיסקלקוליה; בחינה בחדר נפרד לנבחנים עם הפרעות קשב; הגדלת גופן השאלונים וגיליונות התשובות לנבחנים עם לקויות ראייה; והתאמות שונות של התנאים הפיזיים בחדר הבחינה לפי צרכיהם של תלמידים עם מוגבלויות פיזיות שונות.


מבחן פסיכומטרי עם התאמות נערך במועדים מיוחדים נפרדים, שלוש פעמים בשנה, על פי רוב בחודשים אפריל, יולי ודצמבר. ההמלצה היא להירשם לבחינות הללו לפחות שלושה חודשים לפני מועד הבחינה המבוקש, מכיוון שהליך ההרשמה והאישורים לוקחים זמן. לעיתים, מכוני הכנה לפסיכומטרי מסייעים לתלמידים שזקוקים להתאמות בתהליך הגשת הבקשות ומציאת ההתאמות הנכונות.

 


למי ניתנות ההקלות?


ההקלות הללו ניתנות בדרך כלל לאנשים עם ליקויי למידה (יש להציג אבחון מקצועי שנערך על ידי איש מקצוע המוסמך לאבחן ליקויי למידה), בעלי הפרעות קשב וריכוז (גם במקרה זה יש להציג אבחון המוכיח זאת), אנשים עם מגבלות פיזיות (אורתופדיות, נוירולוגיות ועוד). בכל מקרה ההתאמות אינן ניתנות באופן אוטומטי ויש להוכיח אותן באמצעות כל הבדיקות המתאימות על ידי איש מקצוע מוסמך.

שירות אישי חינם

צריך פרטים על הקלות פסיכומטרי?

רוצה לדעת יותר על הקלות פסיכומטרי?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
חדש! סדנה דיגיטלית לבחירת לימודים שתשנה לך את החיים

רוצה לדעת מה מתאים לך ללמוד?


מאות אנשים כבר התקדמו, רוצה גם?