רוצה להשלים בגרות? לשפר ציון?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

קורס הכנה לבגרות בערבית

רוצה לדעת על בגרות בערבית? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


קורס הכנה לבגרות בערבית

 

ברוכים הבאים למזרח התיכון

 

השפה הערבית היא שפה ציורית ומרתקת, וקיימת זיקה בינה לבין השפה העברית. לנו, החיים בישראל ומדברים עברית, יש יתרון בלימודי הערבית על פני אחרים. לא רק זאת, אלא שאת תרגול ואת העשרת הערבית שלנו אנחנו יכולים לעשות לא רק באמצעות הטלוויזיה, הרדיו והאינטרנט – אלא גם בשיחת חולין בבנק או במרכז הקניות הקרוב לביתנו. ועל אף הכול, בעבור רובנו המילים "אהלן וסהלן" ו"סלאם עליכום" הן מיטב הבקיאות שלנו בשפה זו.

 

ידיעת השפה הערבית שוברת בפניכם מחסומים

 

אלו מאיתנו המעוניינים לרכוש שפה חדשה, עושים זאת כדי לפתח את דרכי התקשורת שלהם. כאזרחי מדינת ישראל, שערבית היא אחת מהשפות הרשמיות המדוברות בה, בגרות בערבית תזכה אתכם לא רק בנקודות להשלמת תעודת הבגרות, אלא אף ביכולות תקשורת מפותחות בהרבה עם סביבתכם הקרובה; מעל למיליון אזרחים במדינת ישראל מדברים את השפה הערבית, ולמעלה ממאה מיליון – באזורים המקיפים אותנו. פרט לשפה עצמה, חומר הלימוד כולל גם היכרות עם התרבות הערבית על עיקריה השונים.

 

ידיעת השפה הערבית תשבור את מחסום השפה ותפתח בפניכם דלת לעולמות ענפים הנמצאים ממש מעבר לפינה. לאלו מכם הנמצאים לפני גיוס, תהווה הערבית יתרון משמעותי בתפקידי מודיעין למיניהם, ולמעוניינים במגוון תפקידים בשירות המדינה היכרות עם השפה עשויה להיות גורם מכריע בקבלה לעבודה.

 

ערבית איננה מקצוע חובה לתעודת הבגרות, והיא מוצעת כאחת מהשפות שעליהן אפשר להיבחן כמקצוע בחירה – לנבחנים מהמגזר היהודי במסגרת בחינות הבגרות. ניתן להיבחן בה לבגרות ברמה של 3 יחידות לימוד או ברמה מתקדמת יותר של 5 יחידות – למקצוע מוגבר. בנוסף, כדאי לדעת כי הערבית שאותה לומדים לבגרות היא הערבית הספרותית הנמצאת באמצעי התקשורת השונים.

 

קורס הכנה לבגרות בערבית

 

השפה הערבית היא כאמור שפה זרה בעבור מרבית הישראלים ולכן רבים מנבחני הבגרות בערבית בוחרים להשתתף בקורס הכנה לבגרות. תכנית הלימוד בקורס מקנה לתלמידם הכרות הדרגתית עם הנושאים השונים תוך לימוד החוקיות שבבסיס השפה הערבית. מעבר לכך, בלימודי קורס הכנה לבגרות מושם דגש על הקניית מיומנויות ושיטות למידה שיסייעו להפנמת החומר ויגדילו את סיכויי ההצלחה בבגרות.

 

במהלך קורס ההכנה לבגרות בערבית מתקיימים שיעורי עזר במסגרת מפגשים אישיים או קבוצתיים במטרה לסייע לכל תלמיד להגיע לבחינת הבגרות עם רמת מוכנות גבוהה. בנוסף, מכוני ההכנה לבגרות מספקים לנבחנים בבגרות בערבית עזרי לימוד המסכמים את שיטות העבודה ומציגים כללים שונים בשפה הערבית וספרי לימוד הכוללים את כל החומר הנדרש לבחינת הבגרות.

 

אמנם, כדוברי עברית יש לנו יתרון, אך לא כדאי להיות שאננים. כמו בכל לימודי שפה, נדרשים התמדה ותרגול רבים כדי להצליח בבחינת הבגרות. את התמורה תרגישו הרבה לפני הבחינה – כשתוכלו לקרוא מה כתוב בצד הכביש, על השלט ביציאה מהשכונה.

 

 

נושאי בחינת הבגרות ומבנה הבחינה

 

בחינת הבסיס היא בהיקף של יחידת לימוד אחת, ושתי בחינות נוספות – בהיקף של 2 יח"ל כל אחת – להשלמה ל-3 יחידות, ולהשלמה ל-5 יחידות.

 

בחינת בסיס - יחידה אחת

 

בחינת הבגרות בערבית ברמת יחידת לימוד אחת מבוססת על אוצר מלים, ניתוח ותחביר, ומורכבת משלושה פרקים. פרק אחד יבדוק את הבנת הנקרא וידיעת הפועל באמצעות קטע קריאה קצר. הנבחנים יענו על שאלות פתוחות וסגורות. פרק אחר יכלול השלמת משפטים, והפרק השלישי יבחן את שליטת הנבחנים בתחביר. הבחינה תמשך כשעה וחצי, והמשקל העיקרי שיינתן בה לציון הוא על ידע פסיבי ועל הבנה.

 

בבחינת הבסיס (יחידה אחת) תלמדו את הנושאים המרכזיים הבאים: אל הידיעה, כינויי מושא וזיקה, כינויי הקניין, המספר היסודי, התאמת השמות, התארים והכינויים, נטיית הפועל בזמנים השונים

 

בחינת השלמה לשלוש יחידות - 2 יחידות

 

הבחינה המשלימה לשלוש יחידות לימוד תתמקד גם בקטעים מהעיתונות הכתובה והמשודרת ותיתן משקל להבנת הנקרא. היא מתבססת גם על הנושאים של הבחינה הקודמת.

 

בחינת הבגרות בערבית המשלימה לשלוש יחידות לימוד (משקלה 2 יח"ל והיא משלימה את הקודמת) דורשת כבר ידע מעמיק יותר בשפה הערבית, ומלבד תחביר ופועל תבחן אוצר מלים המשמש את התקשורת המשודרת והכתובה. הבחינה בנויה משני חלקים, ובדומה לבחינה הראשונה החלק הראשון בודק את הבנת הנקרא וידיעת הפועל של הנבחנים באמצעות שאלות פתוחות וסגורות, על קטע קריאה הלקוח מן העיתונות. בחלק השני תיבדק שליטת הנבחנים בפעלים בערבית. משך הבחינה כשעה ו-45 דקות.

 

עיקר הנושאים עליהם תבחנו: הפועל וגזרותיו השונות, ששת השמות, משפטי הזיקה, תיאורי זמן, מקום ומצב, ריבוי זכר ונקבה, ערך היתרון וההפלגה, מספרים, עשרות שלמות והשם הנמנה, ניקוד סופי.

 

בחינת השלמה לחמש יחידות - 2 יחידות

 

הבחינה המשלימה לחמש יחידות לימוד תכלול, מלבד החומר לבחינות הקודמות גם קטעים מהספרות הערבית המודרנית על פי המקראות של תכנית הלימודים החדשה המופיעות באתר המפמ"ר.

 

בחינת הבגרות בערבית המשלימה לחמש יחידות לימוד (משקלה 2 יח"ל) תתבסס גם על קטעים מהספרות, ומלבד ידע מעמיק בשפה והבנה מקיפה שלה באופן פסיבי תבדוק גם את יכולות ההבעה שלכם בערבית. לידע הפעיל בערבית יינתן משקל מופחת בציון, שכן זהו החלק המאתגר יותר בבחינה, המורכבת משלושה פרקים. בפרק הראשון תוכלו לבחור קטע מהספרות הקלאסית או מהעיתונות העכשווית אותו תצטרכו לתרגם לעברית, ולבצע משימות שיבדקו את הידע שלכם בפעלים. הפרק השני יבדוק באמצעות משימות קצרות את אוצר המלים והדקדוק שלכם, ובפרק האחרון תכתבו חיבור בן כ-35 מלים בערבית.

 

נושאי הבחינה העיקריים הם: הפועל: גזרות ל"ו, ל"י, ופעלים מורכבים, צורות הפועל הסביל השונות, תחביר: זיהוי, תרגום והבעה בכתב.

 

** ניתן לגשת למבחנים בנפרד או באותו מועד.

 

 

מקומות לימוד ופרטים על קורסי הכנה

 

ניתן ללמוד בקורס השלמה לבגרות בערבית במוסדות הבאים:

 

התעריפים לקורסי ההכנה השונים משתנים ממוסד לימוד אחד לשני, ובממוצע עומדים על 4000 ₪. מורה פרטי ללימוד ערבית יגבה כ-100 ₪ לשיעור.

 

לסיכום

 

בחינת בגרות בערבית איננה תנאי קבלה מחייב במוסדות הלימוד האקדמיים, אולם פקולטות מסוימות כגון מדעי הרוח או מדעי החיים מבקשות מהמועמדים להציג ציון בגרות בשפה זרה נוספת. כמו כן, רמת לימוד של 5 יחידות בערבית, בדומה לשאר בחינות הבגרות, מזכה אתכם בבונוס המשוקלל עם שאר הציונים ותורם לשיפור הממוצע הכללי של הבגרות.

 

בנוסף, יש יתרונות רבים מאוד בידיעת השפה הערבית; החל ביצירת קשר עם אנשי עסקים ועד לשיבוץ לתפקידי מודיעין מובחרים בצבא, לעבודה במשרד ממשלתי או בשירות המדינה, או סתם לצפייה בתכניות טלוויזיה נוספות. ההתקדמות בלימוד השפה קלה יותר לדוברי עברית והם נהנים משלל דרכים ואפשרויות מהנות לתרגל אותה.

 

החומר לבגרות מקיף ומעמיק, והוא דורש תרגול רב; בתי הספר והמכונים השונים מכינים אתכם לבחינה בצורה הטובה ביותר ומשפרים את הסיכוי שלכם לצלוח אותה בציון גבוה. עם זאת, בהחלט נדרשת השקעה והתמדה. וכאמור, את הפירות תקצרו הרבה לפני תעודת הבגרות, כשתתחילו להבין שפה הכתובה ונשמעת בכל מקום סביבנו.

 

שירות אישי חינם

רוצה להשלים בגרות? לשפר ציון?

רוצה לדעת יותר על בגרות בערבית?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
עדיין לא בחרת מה ללמוד? יש לנו פתרון עבורך ...

כך נעזור לך לבחור מקצוע לימודים

שאלות הגולשים בנושא
בגרות בערבית 2012
איפה ניתן להשלים בגרות בערבית?
קורס או למידה עצמית לבגרות בערבית
פרסום ציון בגרות בערבית
השלמת בגרות בערבית