מכון אסיף

שירות אישי - צור קשר
מכון אסיף

מכון אסיף לכתיבה ועריכה

 

אודות מוסד הלימוד

 

הלומדים בקורסים של מכון אסיף יכולים לרכוש בהנחה של 50% את ספרי הוצאת אסיף. *


הלומדים בקורסים של מכון אסיף מקבלים הטבה ברכישת מנוי למילון מקוון. *

 

* בכפוף להסכמים שמכון אסיף מחויב להם ובהתאם לכמות שנותרה וכל עוד ההטבה מאושרת.

 

מכון אסיף נוסד בשנת 2006 והוא מפעיל בית ספר לכתיבה ולעריכה, הוצאה לאור (הוצאת אסיף) וכן מרכז כתיבה ועריכה שבו ניתנים שירותי ייעוץ לכותבים ושירותי עריכת הטקסט. המכון החל את דרכו כהוצאה לאור בגישה פדגוגית וחברתית, ולאחר בקשות רבות החל להפעיל גם קורסים ללימודי תעודה בתחומי העריכה הלשונית, עריכת הטקסט, כתיבה עיונית ואקדמית וכתיבה יצירתית.

 

יעדיו של מכון אסיף כוללים קידום הכתיבה והעריכה בארץ וכן פיתוח מקצועי ואישי של כותבים במגוון סוגות ותחומים. במכון פועלים להעצמת הכותבים, לפיתוח הביטחון העצמי בכתיבה עיונית לסוגיה כולל כתיבה אקדמית ופיתוח כישורי כתיבה יצירתית וכן פועל המכון לקידום ולפיתוח ענפי עריכת הלשון והכתיבה העיונית האקדמית בישראל.

 

את היעדים הללו שואפים אנשי המכון לקדם דרך מגוון אפיקי הפעילות של המוסד. אלה כוללים הפעלה של הוצאה לאור שבה מתפרסמים ספרי עיון, ספרי מחקר, כתבי עת מדעיים, ספרי הוראה, ספרות יפה, ספרות ילדים וסוגות נוספות כגון ביוגרפיות, שירה ועוד. ההוצאה דוגלת במדיניות אשר לפיה הספרים הנבחרים להפקה נדרשים להיות ייחודיים. ספרי העיון והמחקר והמאמרים בכתבי העת יוצאים לאור לאחר שיפוט מומחים.

 

בד בבד פועלים במכון קורסים וסדנאות. ניתן ללמוד בו את ענפי העריכה הלשונית, הכתיבה העיונית והכתיבה היצירתית וכן קורסים משולבים שבהם נלמדים יחד תחומים אחדים. בבית הספר לכתיבה ולעריכה של המכון מתקיימים הן קורסים פרונטליים והן קורסים מקוונים שניתן ללמוד אונליין בכל זמן ומכל מקום. מכון אסיף הוא המוסד הראשון בארץ שהחל ללמד עריכה וכתיבה באופן מקוון, הסדנה המגוונת לכתיבה יוצרת החל משנת 2011; לימודי עריכה לשונית וכתיבה עיונית ואקדמית החל משנת 2017.

 

נוסף על כך, במכון מציעים שירותי עריכה ותרגום של עבודות בשפה העברית ובשפה האנגלית לרבות עבודות אקדמיות לתואר שני ולתואר שלישי, ייעוץ לתהליכי כתיבה של מאמרים לאתרים ולכתבי עת וכן ייעוץ והדרכה לקראת נאומים והרצאות בתחומים אישיים ומקצועיים.

 

מכון אסיף מוכר על ידי שורה של גופים ומוסדות בהם קרנות ההשתלמות לשנת שבתון (קוד מוסד 347), ארגון המורים העל יסודיים, משרד החינוך, אגודת הסופרים העבריים, משרד ראש הממשלה, מוסדות אקדמיים, הספרייה הלאומית בירושלים, מכוני מחקר ועוד.


הקורסים הפרונטליים של מכון אסיף נערכים בתל אביב. כמו כן מתקיימים במכון קורסים מקוונים.

קורסים נלמדים

 

בין המסלולים ללימודי תעודה שאותם ניתן ללמוד במוסד זה נכללים המסלולים האלה:

 

קורס עריכה לשונית - קורס עריכה לשונית של המכון נערך משנת 2007. במהלך הקורס ניתן לרכוש מיומנויות פרקטיות בתחומי עריכת הלשון ועריכת הטקסט. המשתתפים מתחילים מהיכרות עם מושג העריכה הלשונית וממשיכים בלימוד מעמיק של כלים פרקטיים לעריכת כתיבה עיונית ואקדמית. התכנית מבוססת על מחקרים בענפי העריכה והכתיבה.

 

המשתתפים יכולים לבחור בין שני מסלולי לימוד, כאשר ישנה אפשרות למעבר ממסלול למסלול לאורך הקורס. במסלול לעורכי לשון מקבלים תעודות עורך לשון, מסלול זה מיועד למעוניינים לערוך טקסטים של אחרים באופן מקצועי, כגון כתיבה אקדמית, יצירות ספרות וכתיבה עיונית.

 

המסלול לכותבים מקנה תעודת השתתפות, הוא מתאים למי שברצונם ללמוד לערוך ולקדם את הכתיבה שלהם בתחומים השונים כגון ספרים, מאמרים, עבודות אקדמיות, מצגות, אתרי אינטרנט, תכתובות דואר אלקטרוני ועוד.

 

קהל היעד של הקורס הוא מגוון והוא יכול להתאים למי שמעוניינים ללמוד את עקרונות עריכת הטקסט באופן מקצועי למבחר מטרות כגון לעריכת ספרים, לעריכה של עבודות אקדמיות, לעריכת מאמרים ועוד. הוא יכול להתאים גם לאנשי אקדמיה ולסטודנטים שברצונם לרכוש מיומנויות עריכה ליישום בלימודיהם או בעבודתם השוטפת. כמו כן, יכולים ללמוד בקורס מי שכבר פועלים בתחום עריכת הלשון וברצונם להעשיר את הידע המקצועי שברשותם. הלימוד בקורס מתקיים בקבוצות קטנות.


קורס עריכה לשונית מקוון - זהו קורס אונליין שבו ניתן לרכוש מיומנויות בעריכת לשון וטקסט, הוא מתקיים אחת לשנה החל משנת 2017. בדומה למסלול הפרונטלי הנלמד במכון, גם בקורס זה ניתן ללמוד במסלול לעורכי לשון שברצונם ללמוד כיצד לערוך טקסטים של אחרים או במסלול כותבים המיועד למעוניינים לערוך את הטקסטים האישיים שלהם, כאשר המעבר בין המסלולים אפשרי במהלך ההכשרה. בשני המסלולים, נרכשות מיומנויות היכולות לסייע לעריכה של טקסטים מסוגים שונים לרבות ספרים, כתבי עת, מאמרים אקדמיים, אתרים, פרזנטציות ועוד.

 

מתכונת הקורס המקוון היא גמישה, והמשתתפים יכולים להתאים את הלימוד לצורכיהם וללוח הזמנים האישי והמקצועי שלהם, וללמוד בשעות הנוחות להם במהלך השבוע. כמו כן ניתן ללמוד מכל מקום, באופן ממוחשב. כך הקורס יכול להתאים לעורכים ולאנשי מקצוע שברצונם לשלב את ההכשרה עם עבודתם.

 

קורסי עריכה לבוגרים, עריכה לשונית למתקדמים - במכון אסיף מתקיימים קורסים והשתלמויות בתחום הכתיבה והעריכה לבוגרי לימודי הכתיבה והעריכה, כולל בכתיבה אקדמית. הקורסים למתקדמים נערכים אחת לשבועיים. מתקיים קורס קיץ בזום בערבים, ולימודים פרונטליים ומקוונים לאורך השנה.

 

הסדנה המקוונת לכתיבה יוצרת – הסדנה המקוונת לכתיבה יוצרת מתקיימת עבור משתתפים שיוכלו לקחת בה חלק בהתאם ללוח הזמנים האישי במהלך השבוע ,תוך בחירת מקום וזמן הלימוד. המשתתפים בסדנה לומדים כיצד לכתוב סיפורים קצרים וארוכים תוך כדי עיסוק בסוגיות העולות במהלך תהליך הכתיבה כגון מבנה העלילה, פיתוח דמויות ואתגרים משמעותיים נוספים לאורך כתיבת הטקסטים. הקורס יכול להתאים לקהל יעד נרחב של משתתפים, ביניהם כותבים, עורכי ספרות, כותבי ביוגרפיות, מטפלים מתחום הביבליותרפיה וכן אנשי הוראה העוסקים בהוראת ספרות.

 

קהל יעד ותנאי קבלה

 

הקורסים המתקיימים במכון אסיף מתאימים לקהל יעד נרחב של משתתפים. הם יכולים להתאים לכותבים בתחומים שונים, המעוניינים לרכוש מיומנויות עריכה של הטקסטים שלהם, או טקסטים של אחרים. לימודי עריכת הלשון מתאימים הן למתחילים והן לכותבים ועורכי לשון מנוסים, שברצונם להרחיב את סל הכלים המקצועי, לרענן את הידע שברשותם ולשכלל את כישורי הכתיבה והעריכה כדי לקדם עצמם מבחינה מקצועית ולשפר את כתיבתם. חלק מן הקורסים יכולים להתאים גם לאנשי מקצוע נוספים בענפים משיקים לעולם הספרות, כגון צילום, אמנות, טיפול בכתיבה ואנשי הוראה.

 

מתכונת הלימוד בקורסים

 

מתכונת הקורסים משתנה מתוכנית לתוכנית. מרבית הקורסים במכון אסיף מתפרסים על פני פרק זמן שבין ארבעה ל – 13 שבועות וכוללים כ – 60 שעות לימוד אקדמיות, ולעיתים נערכות סדנאות קצרות יותר ומפגשים חד פעמיים. תלמידי המכון יכולים לבחור בין קורסים פרונטליים המתקיימים בכיתת לימוד ובקבוצות קטנות, לבין קורסים מקוונים שבהם לומדים באופן מקוון בזמנים הנוחים למשתתפים. כמו כן עשויים להתקיים סיורים במקומות שונים, למשל סיורי צילום בגני חיות. במהלך הקורסים משולבים תרגולים מעשיים שבהם המשתתפים עוסקים בסוגיות שונות הנוגעות לנושאים הנלמדים.

 

סגל ההוראה

 

בראש מכון אסיף עומדת ד"ר אסיה שרון, עורכת לשון בכירה ומרצה מנוסה בתחום העריכה הלשונית והכתיבה האקדמית והעיונית במוסדות אקדמיים שונים. ד"ר אסיה שרון יזמה את ימי העיון הראשונים בארץ בתחום עריכת הלשון, והייתה בין מובילי המסלול לתואר שני בעריכה לשונית באוניברסיטת חיפה.


ד"ר שרון שימשה עורכת ראשית של לקסיקון למונחי טקסט, שיח וסגנון, וכן היא מחברת הספר "מילים בונות תמונה" העוסק במבנה הטקסט העיוני ובהיבטים קוגניטיביים והתנהגותיים של הכתיבה, ופרסמה מאמרים מדעיים נוספים בתחום זה. שרון גם פועלת להנגשת סוגיות וביטויים שבהם מתלבטים כותבים ועורכים, במסגרת אוסף הערכים "עברית כחול" שמציע מכון אסיף באתרו לשירות הציבור.