מלגות יוצאי דמשק - מלגות לימודים ליוצאי סוריה

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות לסטודנטים יוצאי דמשק וסוריה


סטודנטים השייכים לקהילת יוצאי סוריה, בהם גם יוצאי דמשק, יכולים להיעזר במלגות לימוד ייעודיות למימון עלויות שכר הלימוד. אלה מן מלגות שניתנות בהתאם למוצא הסטודנטים, בדרך כלל למי שהם בנים או נכשים ליוצאי סוריה וכן למי שהם עצמם יוצאי סוריה.


יהדות סוריה היא בין הקהילות היהודיות הוותיקות, כאשר אחת הקהילות הגדולות פעלה בעיר דמשק. החל מתחילת המאה העשרים החלו יהודי סוריה לעלות לארץ וכיום מונה קהילת יוצאי סוריה עשרות אלפי יהודים והיא כוללת גם את בניהם ונכדיהם של העולים. כדי לשמר את המורשת של קהילה זו פועלים היום מספר ארגונים, חלקם מעניקים מלגות לימוד לסטודנטים בני הקהילה. המלגות ניתנות על סמך קריטריונים שונים וגובהן משתנה. מטרתן המרכזית היא לסייע לסטודנטים בעת לימודיהם ולאפשר להם להתמקד בהצטיינות לימודית ולא במימון עלויות הלימודים.


אלה הן המלגות שבהן יכולים להיעזר יוצאי דמשק וסוריה:


לתשומת לבכם - היצע המלגות משתנה מעת לעת. מומלץ לפנות אל הקרנות או אל מוסדות הלימוד לצורך קבלת הפרטים המלאים לגבי מלגות הלימוד וקבלתן. כל המסתמכים על המידע המפורט בעמוד זה עושים זאת על אחריותם האישית בלבד.


ארגון יוצאי דמשק מלגות - ארגון יוצאי דמשק לסטודנטים ממוצא סורי


ארגון יוצאי דמשק מציע מלגות לימוד לסטודנטים שלהם זיקה לקהילת יוצאי דמשק בסוריה. מלגות אלה מתאימות לסטודנטים שלומדים במוסדות אקדמיים מוכרים ושהם בוגרי שירות צבאי או לאומי מלא וגילם עד 35 שנים. הן מיועדות לסטודנטים עד דור שלישי ליוצאי דמשק, כלומר מי שהוריהם או סביהם יוצאי דמשק. ישנה עדיפות לסטודנטים וסטודנטים שמגיעים מרקע סוציו אקונומי נמוך.


זוהי מלגה ללא התנדבות ובדרך כלל הסטודנטים אינם נדרשים לבצע פעילות חברתית או קהילתית התנדבותית כדי לקבל את המלגה. גובהה של מלגה זו משתנה משנה לשנה, לפי תקציבי הקרן והחלטותיה בכל שנה. כספי המלגה ניתנים בעזרת תרומות של תורמים פרטיים שפועלים בשיתוף עם הארגון.


במסגרת תהליך הגשת המועמדות למלגה זו, על הסטודנטים לשלוח אל הקרן את המסמכים הנדרשים, שמעידים על מצב סוציו אקונומי, על הישגים לימודיים וכן מסמכים המוכיחים את השתייכותם לקהילת יוצאי סוריה. חשוב לציין כי בקשות שבהן לא נכללים כל המסמכים הנדרשים אינן מובאות בחשבון על ידי הוועדה ולכן חשוב לעמוד בתנאים המצוינים מדי שנה על ידי הקרן, לרבות צירוף כל המסמכים ומילוי כל הפרטים הנחוצים. וועדת המלגות דנה בכל מקרה לגופו ומחליטה על הענקת המלגה בהתאם.


הענקת המלגות נערכת בטקס חגיגי שמתקיים מדי שנה במעמד נציגי הקרן. טקס זה מאפשר לסטודנטים גם להכיר מקרוב חברים בקהילת בני דמשק.


ארגון יוצאי דמשק


ארגון יוצאי דמשק הוא גוף התנדבותי שנוסד לפני למעלה מ - 70 שנה במטרה לסייע לקהילת העולים מדמשק וסוריה. בתחילת דרכו עסק הארגון בעיקר בייצוג העולים מסוריה, בסידורי הקליטה ובעזרה לחברים נזקקים בקהילה. כיום ממשיך הארגון לפעול לקידום קהילת יוצאי סוריה ולפיתוח מורשתם העשירה.


בין תחומי פעילותו נכללים ניהול ביטאון שעוסק במורשת יהודי דמשק, קיום פעילויות והרצאות בתחום החינוך והרחבת הידע אודות יהדות דמשק, תחזוק של מאגר ידע אינטרנטי אודות הקהילה וחבריה וכן הפעלת וועדת מלגות לימוד שמעניקה מדי שנה מלגות לסטודנטים בני הקהילה. הוא פועל גם לקידום קשריה של הקהילה עם גורמים בחו"ל. הארגון מנוהל היום על ידי מתנדבים שהם יוצאי הקהילה ובניהם, ופועל מכספי תרומות.


נוסף על המלגות לתואר ראשון שמציעים בקרן, פועלים בה גם לעידוד מחקר וכך מציעים מעת לעת מלגות מחקר לסטודנטים שעוסקים בחקר של תולדות יהדות דמשק ומפרסמים את כתביהם בכתבי עת אקדמיים מוכרים. כמו כן, וועדת החינוך של הקרן שואפת לסייע לסטודנטים ולתלמידים בכתיבה של עבודות אודות יהדות דמשק ועוזרת להם באיתור של חומרים תיעודיים שיכולים להתאים לעבודות מסוג זה.

 

מלגות לפי מוצא ועדה


סטודנטים יוצאי דמשק וסוריה יכולים להיעזר במלגות נוספות בהתאם להשתייכות העדתית שלהם. קיימות היום מגוון של מלגות לפי מוצא מטעם שלל גופים וקרנות פרטיים. מלגות אלה יכולות להתאים במיוחד למי שהם יוצאי דמשק ועדה נוספת ממדינה אחרת.
לכל אחת מן המלגות הללו תנאים שונים, וועדות המלגות מביאות בחשבון בדרך כלל גורמים כגון מצבם הסוציו אקונומי של המועמדים, הצטיינות לימודית ופעילות חברתית משמעותית. מרבית המלגות מיועדות לסטודנטים לתואר ראשון או שני, אולם ניתן למצוא גם מלגות להנדסאים, מלגות למכינות או מלגות לתארים מתקדמים.


מלגות יוצאי עדות המזרח - סטודנטים שהם יוצאי עדות המזרח יכולים להסתייע במספר מלגות ייעודיות, כגון ועד עדת הספרדים ועדות המזרח בירושלים, מלגה מטעם העדה המערבית ליוצאי צפון אפריקה או מלגות לבני עדות המזרח שמציעים לעיתים מוסדות אקדמיים שונים מטעם קרנות של תורמים פרטיים. יש לציין כי בחלק מן הקרנות הללו מעניקים את המלגות לתושבי ערים מסוימות בלבד.

 

 

מלגות ללא התנדבות


בעוד מרבית מלגות הלימוד דורשות מן הסטודנטים לקחת חלק בפעילות חברתית, קיימות גם לא מעט מלגות ללא התנדבות. במלגות אלה, אין צורך במילוי של מכסה של שעות שבועיות, או שעות שנתיות, לצורך קבלת התמיכה הכספית. קבלתן של מלגות אלה היא לרוב גמישה יותר והן יכולות להתאים במיוחד לסטודנטים עובדים או למי שמתמודדים עם מערכת שעות עמוסה שאינה תמיד מאפשרת שילוב פעילות חברתית.


בין המלגות בלי התנדבות נכללות מלגות הצטיינות המוענקות על סמך הישגים גבוהים בלימודים; מלגות לחיילים משוחררים שניתנות לרוב ללוחמים משוחררים או לחיילים משוחררים שהם יוצאי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית; מלגות על סמך מקום מגורים שניתנות לתושבי שכונות או ערים מסוימות; ומלגות מחקר - מלגות לתואר שני או מלגות לתואר שלישי שתפקידן לסייע במימון תקופת כתיבת עבודות המחקר.

 

מלגות נוספות לסטודנטים


חשוב להדגיש כי סטודנטים יוצאי סוריה יכולים להיעזר בעוד שלל מלגות לימודים למימון עלויות שכר הלימוד. כיום ניתן למצוא שלל מלגות שמתאימות לסטודנטים ממגוון סוגי תכניות לימוד ומוענקות לפי קריטריונים משתנים. בחלק מן המקרים מוענקות מלגות אלה על ידי מוסדות הלימוד עצמם ובמקרים אחרים מטעם גופים פרטיים כגון ארגונים או קרנות, ששואפים לסייע לסטודנטים במהלך לימודיהם.


במקרים מסוימים, ניתן לשלב מלגות אלה עם קבלת המלגות ליוצאי דמשק וכך להסתייע בסיוע כספי כפול במהלך הלימודים. עם זאת, חשוב להדגיש כי בחלק מן הקרנות מתנים את קבלת המלגה בכך שהסטודנטים אינם מקבלים תמיכה מגופים נוספים לאורך התואר.


מלגות סיוע כלכלי - המלגות מיועדות לסטודנטים שמתמודדים עם קשיים כלכליים ומתקשים במימון שכר הלימוד. לרוב קבלתן מותנית בהצגת נתונים המעידים על המצב הכלכלי של הסטודנטים ובני משפחתם, עבודת הסטודנטים וקריטריונים נוספים.


מלגות לפי מקצוע - מלגות אלה מוענקות בדרך כלל לעידוד של מקצועות מבוקשים. ביניהן ניתן למצוא מלגות לסטודנטים להנדסה, מלגות ללימודי משפטים, מלגות ללימודי פסיכולוגיה, מלגות ללימודי מחשבים ועוד.


מלגות מטעם מוסדות הלימוד - במרבית מוסדות הלימוד מציעים מלגות פנימיות לסטודנטים שעומדים בדרישות אקדמיות או לוקחים חלק בפרויקטים התנדבותיים פנימיים של המוסד.


מלגות חונכות - מלגות חונכות ניתנות לסטודנטים שלוקחים חלק בפרויקטי חונכות, בהם מסייעים לתלמידים בבתי ספר ואף לסטודנטים משנים מוקדמות יותר, במטלות לימודיות שונות. בין המסלולים הללו נכללות גם מלגות פר"ח.

 

שאלות הגולשים בנושא
מלגות טלדור משרד החינוך
מלגות על רקע מצב סוציו אקונומי נמוך
מלגות ללימודי הסבת אקדמאים לסיעוד
מלגות לתואר ראשון - הרצוג ונוות ישראל
מלגות לאמהות חד הוריות ללא התנדבות
מלגות לאברכים במשרד החינוך
פתיחת מלגות לשנת לימודים תשע"ה