הסבת אקדמאים להוראה בחינוך מיוחד במכללה האקדמית בית ברל

שירות אישי - צור קשר
הסבת אקדמאים להוראה בחינוך מיוחד במכללה האקדמית בית ברל

לימודי הסבת אקדמאים להוראה בחינוך המיוחד במכללה האקדמית בית ברל


שליחות בחינוך המיוחד


החינוך המיוחד נמנה בין הענפים המאתגרים והמספקים ביותר במערכת החינוך. המורים במסגרות אלה מקנים לתלמידים שלהם ידע לימודי וגם כישורים לחיים, כדי לסייע להם להצטיין ולמצות את הפוטנציאל הטמון בהם למרות הקשיים או הלקויות עמם הם מתמודדים. תחושת השליחות הניכרת בתחום זה מושכת אליה גם לא מעט אקדמאים, שמעוניינים לעבור הסבה ולהשתלב בתחום החינוך.


במכללה האקדמית בית ברל מתקיימת תכנית הסבת אקדמאים להוראה בחינוך המיוחד, שמכשירה אקדמאים ללמד במסגרות חינוך מיוחד ומשלב לגילים 6 - 21 שנים. מסלול הסבת האקדמאים בא לטפח ערכים של יצירתיות וחדשנות בחינוך המיוחד ולסייע למורים לעתיד להעביר מהידע הקודם שלהם לקידום התלמידים שלהם מבחינה חברתית, אישית ולימודית.


תכנית הלימודים


במהלך תכנית זו להסבת אקדמאים להוראה הסטודנטים רוכשים כלים להוראה במסגרות חינוך מיוחד ולחינוך תלמידים עם צרכים מיוחדים במסגרת החינוך המשלב. במסגרתה הם עוסקים בתיאוריות פדגוגיות ופסיכולוגיות וסוקרים גישות בניהול כיתה.

 

בשנה השנייה בתכנית המשתתפים צריכים לבחור מבין שלושה תחומי התמחות:

 

 

 • לקויי שמיעה: המסלול מכשיר מורים במסגרות חינוך ללקויי שמיעה ובמהלכו בוחנים היבטים חברתיים, רגשיים וקוגניטיביים של תלמידים חירשים ולקויי שפה. התכנית כוללת גם קורס שפת הסימנים.

 

 

 • לקויות התפתחותיות: במסגרת ההתמחות רוכשים כלים להוראת ילדים על הספקטרום האוטיסטי או צעירים על מוגבלות שכלית התפתחותית. המסלול כולל הכשרה בטיפול באמצעים יצירתיים ותקשורת חלופית.

 

 

 • לקויות למידה בעל יסודי: התכנית מתמקדת בהוראת תלמידים עם לקויות למידה בחינוך העל יסודי. המשתתפים לומדים על שלל דרכי התערבות להתגברות על הקשיים הלימודיים.


מתכונת הלימוד


היקף התכנית הוא כשנתיים, היא מותאמת אישית לסטודנטים ומביאה בחשבון את הרקע הקודם שלהם ואת הצורכים האישיים. אקדמאים מצטיינים (שלהם ממוצע של מעל 90) או בוגרי לימודים מתקדמים יכולים ללמוד בתכנית מואצת ובה שעות מופחתות.


תכנית זו משלבת בין לימודים עיוניים לבין התנסות מעשית במסגרת סדנאות ותרגולים בתחומים כמו טיפול ואבחון בלקויות קריאה וחשבון. לקראת סיום המסלול הסטודנטים לוקחים חלק בהתנסות מעשית בהוראה שמתקיימת במוסדות לימוד של החינוך המיוחד, במסגרות שילוב ובמרכזים טיפוליים.

 

לימודי ערב

 

המכללה מציעה מסלול הסבת אקדמאים להוראה בתכנית ערב שמסייעת לאנשים עובדים שמעוניינים לקבל תעודת הוראה. מי שמעוניינים ללמד את תחום הדעת שלהם יכולים לסיים את ההכשרה בשנה אחת. השיעורים מתקיימים באחד הימים בשבוע וביום שישי.


נושאי הלימוד

 

 • טכנולוגיות תומכות למידה
 • הפרעות קשב וריכוז
 • לקויות על הרצף התקשורתי
 • קשיים בקריאה ובכתיבה
 • מתבגרים עם נכות התפתחותית
 • תקשורת תומכת חלופית
 • פסיכולוגיה התפתחותית בילדים
 • קשיים בהסתגלות רגשית    
 • אסטרטגיות חינוך לתלמידים משולבים    
 • ועוד


על מוסד הלימוד


בבית ברל, שעורכת תכניות רבות ללימודי חינוך ולתואר שני, מציעים גם שלל מסלולים להסבת אקדמאים להוראה ולהרחבת הסמכה למורים. בין היתר ניתן ללמוד בתכנית הסבת אקדמאים לחינוך לגיל הרך, הסבת אקדמאים להוראת אנגלית והסבת אקדמאים להוראת מתמטיקה. כמו כן, מתקיימת הכשרה להוראה במקצועות כגון הוראת ספרות, הוראת היסטוריה, הוראת מדעים והוראת לשון.


תנאי קבלה


לתכנית יכולים להתקבל בוגרי לימודי מדעי החברה והרוח שממוצע הציונים שלהם מעל 75 וכן בוגרי ענפי המדעים המדויקים, מדעי החיים והטבע שברשותם ממוצע של 70 לפחות. המסלול מתאים גם לאקדמאים שיש בידיהם תעודת הוראה ומעוניינים לעבור הרחבת הסמכה לחינוך המיוחד. כל המועמדים עוברים גם ראיון קבלה אישי.


תעודה


סטודנטים שעומדים בכל חובותיהם במהלך התכנית זכאים לקבל בסיומה תעודת הוראה לחינוך המיוחד מטעם המכללה האקדמית בית ברל.

למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית בית ברל
עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית בית ברל