החוג לשפה ולספרות ערבית במכללה האקדמית בית ברל

החוג לשפה ולספרות ערבית במכללה האקדמית בית ברל

החוג לשפה ולספרות ערבית במכללה האקדמית בית ברל

 

הלימודים בחוג לשפה ולספרות ערבית במכללה האקדמית בית ברל הם לימודים מרתקים, אך לא פחות מכך - חשובים במיוחד! במדינה כמו ישראל, יש חשיבות עליונה להכרת התרבות הערבית וזוהי אחת מהסיבות לפתיחתו של חוג זה השם דגש על לימודי ספרות, אמנות, שירה, קולנוע, מוסיקה, תיאטרון, תקשורת, דת ותרבות ערבית. על מנת להתמחות בכל אלה, יש ללמוד זאת באופן מסודר ובמוסד לימודים איכותי ומוביל כמו המכללה האקדמית בית ברל.

 

החוג ללימודי שפה וספרות ערבית מיועד בעיקר לבוגרי 5 יחידות לימוד בשפה הערבית, אך יש גם מסלול מיוחד לסטודנטים שאין להם רקע קודם בערבית.

 

מדוע שפה ולספרות ערבית במכללה האקדמית בית ברל?

 

תוכנית הלימודים בחוג ה היא מאתגרת וחדשנית בתפיסתה, ומשלבת בין הקלאסי למודרני, בין הישן לחדש ובין תרבויות ודתות שונות בעולם הערבי. התוכנית תואמת את דרישות משרד החינוך ללימודי ערבית לחטיבת הביניים ולחטיבה העליונה. מטרות התכנית היא בראש ובראשונה להכשיר יודעי ערבית במיומנויות רבות כמו קריאה, כתיבה, דיבור והאזנה ובנוסף לכך להעמיק את הידע וההשכלה של הסטודנטים בשפה הערבית, בספרות הערבית ובתרבות הערבית על גווניה השונים.

 

תכנית הלימודים

 

בין הנושאים שילמדו במהלך התואר - לימוד אוצר מילים וקריאה בעיתונות היומית, לימוד מערכת הפועל והתחביר בשפה הערבית, התמחות בספרות הערבית המודרנית, שירה ערבית קלאסית ומודרנית, קוראן, ההיסטוריה של תולדות עמי האסלאם, דת האסלאם, חשיפה לאמצעי התקשורת הכתובה, האלקטרונית והמשודרת, לימוד מיומנויות תרגום, לימוד ערבית מדוברת וערבית קלאסית ועוד. יערכו גם סיורים לימודיים, ואף משלחות שיצאו למפגשי סטודנטים בתורכיה, מצרים, ירדן ומרוקו.

 

בין הקורסים המרתקים אותם ניתן לציין - CNN ואלג'זירה, תרגום סימולטני, ערבית מדוברת והשיח בכיתה, סיפורי הנביאים ביהדות, בנצרות ובאסלאם, חופש הביטוי בכתיבה אינטלקטואלית במזרח התיכון ועוד.

 

קורסים בערבית מדוברת

 

בנוסף, ניתן ללמוד בחוג זה גם ערבית מדוברת בכל הרמות. מכיוון שהחוג לשפה וספרות ערבית רואה חשיבות עליונה ללימוד השפה הערבית המדוברת, נפתחו קורסים בתחום זה בכל הרמות, מרמת מתחילים ועד לרמה של דוברי ערבית ברמה גבוהה.

 

הלימודים הללו מתאימים לכל אחד ולא רק לסטודנטים בחוג - תלמידים מן המניין, תלמידים בהתמחויות אחרות, סטודנטים במסלול מצוינים, מורים לערבית והקהל הרחב המעוניין ללמוד ערבית מדוברת. הקורסים הללו מוכרים כגמול השתלמות למורים.

 

תנאי קבלה

 

על מנת להתקבל לתואר הראשון בחוג זה במכללה האקדמית בית ברל, יש צורך בציון משולב (של הבגרות והפסיכומטרי) של לפחות 525 (עם ממוצע בגרות מינימאלי של 85 וציון הפסיכומטרי של לפחות 475) בחלק מהמקרים יוכלו המועמדים להציג ציון של מבחן סף במקום ציון פסיכומטרי. ללימודים יתקבלו רק מועמדים בני 20 ומעלה. מועמדים בני 30 ומעלה ללא תעודת בגרות יוכלו להתקבל בתנאים מסוימים שיקבעו על ידי המכללה.

 

שכר לימוד ומלגות

 

שכר הלימוד לחוג זה במכללה האקדמית בית ברל הוא אוניברסיטאי וניתן לשלם אותו גם באמצעות מלגות לימוד שונות הניתנות על ידי המכללה או על ידי גורמים חיצוניים. חשוב לציין כי ערבית נחשב למקצוע מועדף ולכן משרד החינוך מעניק מלגות בהיקף 100% שכר לימוד לארבע שנים. המלגות הללו מיועדות לסטודנטים בשנה א' הלומדים בחוג לערבית ומתמחים במסלול העל-יסודי.

 

סגל המרצים

 

ראש החוג לשפה ולספרות ערבית הוא ד"ר אלון פרגמן. בין אנשי הסגל של החוג ניתן למנות את ד"ר זהר אלוש, פרופ' עמי אלעד-בוסקילה, מוצטפא חאג' יחיא, ד"ר חוסני אלח'טיב שחאדה, אירית
ניימן, נאדר עבד אל-כרים, ד"ר שרון ששון-שטרית, איציק שניבוים ועוד.

 

למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית בית ברל
עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית בית ברל