תכנית עתידאים ללימודי הנדסאים

רוצה לדעת על תכנית עתידאים להנדסאים? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי הנדסאים בתכנית "עתידאים" בשיתוף התעשייה


מהי תכנית עתידאים


תכנית עתידאים היא תכנית ללימודי הנדסאים בשיתוף התעשייה. היא מתקיימת בשיתוף גורמים שונים בהם משרד הביטחון - הקרן להכוונת חיילים משוחררים ומה"ט במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.


בתכנית זו שואפים לסייע לצעירים שמתקשים לממש את יכולותיהם הגבוהות עקב קשיים כלכליים ולאפשר להם ללמוד בתכניות להכשרת הנדסאים. המסלול הוקם גם לאור צורך הולך וגובר בארגוני ובמפעלים להנדסאים איכותיים ומחסור משמעותי בהנדסאים בתחומים שונים. כדי לענות על הצורכים הללו, חברו התעשייה, מה"ט ומשרד הביטחון להקמת תכנית "עתידאים".


בין מטרות העל של התכנית נכללות שילוב צעירים מן הפריפריה החברתית והגיאוגרפית בתעשייה ומשיכה של אוכלוסיות מצטיינות מן הפריפריה ללימודים הטכנולוגיים. בתכנית שואפים לצמצם את אחוזי הנשירה של אותם צעירים ולהעלות את אחוזי הזכאות לתעודות ההנדסאי. כמו כן, פועלים לקידום מקצוע ההנדסאי במשק ולטיפוח הבוגרים העוסקים בו.


כדי לסייע לסטודנטים הלומדים בתכנית, העומדים בקריטריונים שמציבה היחידה להכוונת החיילים המשוחררים זכאים למלגות מימון מלא של שכר הלימוד ולמלגות קיום. הם מקבלים גם ליווי אישי ושיעורי עזר לאורך לימודיהם. במרבית התכניות, חברות התעשייה עמן מתקימים שיתופי הפעולה מתחייבות להשמת הבוגרים בתום הלימודים.

 

מסלולי לימוד פעילים

 

בתכנית עתידאים נפתחות כיתות בשלל מסלולים מדי שנה, בחודשים אוקטובר ופברואר. תחומי הלימוד משתנים מדי שנה.
בין המסלולים הפתוחים כיום לרישום -

 

שימו לב! היצע המסלולים הנפתחים משתנה מעת לעת! כדי לקבל את הפרטים המלאים והעדכניים לגבי התכניות אליהן פתוחה ההרשמה מומלץ לפנות אל מה"ט ישירות.

 

לימודי הנדסאי רכב ליבואני רכב - אלה הם לימודי הנדסאי רכב שמכינים את הסטודנטים להשתלבות בעבודה אצל יבואני רכב בתפקידי שירות ותחזוקה לרכבים. התכנית כוללת התנסות מעשית אצל יבואנים לאורך הלימודים. כמו כן, מתקיימים תרגולים במעבדות רכב חדשניות שבהן מכירים מקרוב את טכנולוגיות הרכב. אורך הלימודים הוא 17 חודשים והם מתקיימים במסלול בוקר מהיר הכולל סמסטרים בחודשי הקיץ.


לימודי הנדסאי תעשייה וניהול בהתמחות לוגיסטיקה לקבוצת פליינג קרגו - חברת "פלייניג קרגו" לתחום הלוגיסטי פועלת בשיתוף עם עתידאים במסלול לימודי הנדסאי תעשייה וניהול בהתמחות לוגיסטיקה. תכנית זו מייעדת את בוגריה להשתלבות במרכזים לוגיסטיים של החברה בהם צריפין, כנות, עין כרמל, רמלה וקריית גת. הלימודים מקנים לסטודנטים כלים להשתלבות בתפקידי תפעול לוגיסטי המשלבים מתן שירות וטכנולוגיה. התכנית כוללת התנסות מעשית במתקני החברה במהלך יום שבועי אחד. אורך הלימודים 17 חודשים והם מתקיימים בחמישה ימים בשבוע, בשעות הבוקר.

 

 

לימודי הנדסאי מכטרוניקה, אלקטרוניקה, כימיה או מכשור ובקרה לחברת אינטל - זוהי תכנית משותפת לחברת "אינטל" ולעתידאים. בלימודי הנדסאי אינטל מתקיימים כמה מסלולים בהם מכטרוניקה, אלקטרוניקה, לימודי הנדסאי מכשור ובקרה ולימודי הנדסאי כימיה. הלימודים מתקיימים במספר מכלות ברחבי הארץ. אורכם נע בין 17 - 21 חודשים. הסטודנטים בתכנית מקבלים מלגה חודשית.

 

מסלולי לימוד נוספים הפעילים כיום (ואליהם לא מתקיים נכון להיום רישום) כוללים תכניות הנדסאי חשמל, הנדסאי מכונות, הנדסאי כימיה, הנדסאי צמ"ה ומנהור ועוד. מסלולים אלה מתקיימים בשיתוף חברות מובילות בתחומן, בהן גם חברות ממשלתיות כגון רכבת ישראל או הקריה למחקר גרעיני.


מתכונת הלימוד


מסלולי הלימוד השונים בתכנית עתידאים נערכות במתכונת אינטנסיבית של 17 חודשי לימוד, הכוללים גם לימודים בקיץ. הסטודנטים לומדים במתכונת לימודי יום, בדרך כלל במהלך חמישה ימים בשבוע.


תכניות אלה כוללות מגוון של התנסויות מעשיות במטרה לחשוף את הסטודנטים לתעשייה כבר במהלך הלימודים ולאפשר להם לפתח מיומנויות מקצועיות חשובות. מרביתן כוללות התמחות פרקטית במפעלים וארגונים. כמו כן, הסטודנטים זכאים למעטפת תמיכה מקיפה שמטרתה למנוע נשירה ולסייע להצלחתם בלימודים.


נוסף על כך, הסטודנטים בתכניות אלה יכולים לקבל מלגות לימודים להנדסאים. המלגות מיועדות למי שעומדים בקריטריונים שמציבה הקרן לחיילים משוחררים. הן כוללות השתתפות בשכר הלימוד ומלגות קיום.


תנאי קבלה תכנית עתידאים


מה"ט ותכנית עתידאים בוחנים מספר קריטריונים לצורך קבלה לתכנית, בהם הישגים לימודיים ורקע טכנולוגי מקצועי מתאים. מטרת הקריטריונים הללו היא להבטיח את ההתאמה של הסטודנטים לתכנית ואת סיכויי ההצלחה שלהם וכן להעריך את יכולתם להשתלב בתעשייה כהנדסאים באופן מיטבי.


חשוב להדגיש כי תנאי הקבלה משתנים מעת לעת ומתכנית לתכנית. מומלץ לפנות אל מה"ט או מוסדות הלימוד לצורך קבלת המידע המדויק אודות תנאי הקבלה להנדסאים.


תנאי הקבלה להנדסאים משתנים ממסלול למסלול -


בתכנית הנדסאי רכב ליבואני רכב, יש צורך בבגרות מלאה ובה ציון 55 ומעלה בבגרות במתמטיקה ברמת 3 יחידות לימוד, בבגרות באנגלית ברמת 3 יחידות לימוד ובבגרות בספרות או הבעה ברמת 2 יחידות לימוד. ישנה עדיפות למועמדים בעלי רקע טכני מתאים. הם נדרשים להציג אישורים על בריאות תקינה ולעבור תהליך מיון ובו ראיונות אישיים.


כדי להתקבל לתכנית הנדסאי לוגיסטיקה יש צורך בתעודת בגרות מלאה, רישיון נהיגה תקף ומעבר של ראיונות אישיים ותהליך מיון. המועמדים נדרשים להיות בעלי נכונות לעבודה במשרה מלאה באחד מן האתרים השונים שמפעילה חברת "פליינג קרגו", אשר המסלול פועל בשיתוף פעולה עמה.


תעודה ואפשרויות תעסוקה


סטודנטים המסיימים את הלימודים בהצלחה מקבלים תעודת הנדסאי מדופלם המוענקת על ידי מה"ט, בהתמחות מוגדרת. כדי לקבל את הדיפלומה עליהם לעבור את מבחני הגמר, לעוד בכל חובות הקורסים וכן להשלים את הפרויקט המסכם.


תכניות אלה עוצבו במיוחד לצורכי שילוב והשמת הבוגרים בתעשייה. מרביתן מתקיימות בשיתוף עם חברות תעשייה, אשר מתחייבות להשמתם של הסטודנטים שעומדים בכל חובותיהם במסגרת החברה בתפקידי הנדסאים. אופיים של תפקידי ההנדסאים שנפתחים בפני הבוגרים משתנה ממסלול למסלול, בדרך כלל מדובר בתפקידי תמיכה ושירות טכנולוגי, תפעול ולוגיסטיקה ותפקידים נוספים. עם צבירת ניסיון בתפקיד, יכולים ההנדסאים להתקדם גם לתפקידי מפתח ניהוליים בתחומם.

 

פעמי עתידים


בעתידים מפעילים תכנית נוספת ללימודי הנדסאים בשם "פעמי עתידים". במסלול זה לומדים בתכנית לימודי הנדסאים וצוברים נקודות אקדמיות לקראת המשך לימודי הנדסה. הלימודים מתקיימים בתחומי הנדסת החשמל והאלקטרוניקה, הנדסת הבניין והנדסת המכונות. התכנית מיועדת לצעירים מצטיינים מן הפריפריה החברתית והגיאוגרפית שלא מתקבלים ללימודי הנדסה בעתודה בערבות אי קבילות אקדמית או מגבלה במכסות צה"ל.


הלימודים מתקיימים בשתי "פעימות" - הראשונה היא לימודים לתעודת הנדסאי ובמקביל לימודים לתואר ראשון בהנדסה. משך פעימה זו הוא כשנתיים. תכנית זו מאפשרת לסטודנטים לסיים שירות צבאי משמעותי ולימודים פרקטיים ולרכוש במקביל ניסיון מעשי ומקצועי. כדי ללמוד בפעימה זו על הסטודנטים לחתום למשך שנה ושלושה חודשים לשירות הקבע. הפעימה השנייה מתקיימת אחרי השחרור מצה"ל, אז הסטודנטים משלימים את לימודי ההנדסה. הם לומדים את יתרת נקודות הזכות שנותרה בסיום הפעימה הראשונה במכללות אקדמיות שפועלות במסגרת התכנית.

 

תכנית עתידים - עתידים לתעשייה ולמגזר העסקי


"עתידים" היא תכנית ללימודי הנדסה שמטרתה לסייע לצעירים מן הפריפריה החברתית והגיאוגרפית ללמוד מקצועות הנדסיים אחרי השירות הצבאי ולהשתלב בתעשיות מובילות. בתכנית זו שואפים לסייע לאותם תעירים לרכוש כלים טכנולוגיים ומדעיים הנחוצים להצטרפות לתפקידי מפתח בתעשייה. במסגרת התכנית לומדים לימודי מדעי המחשב או לימודי הנדסה במקצועות רלבנטיים שונים כגון לימודי הנדסת תוכנה, לימודי הנדסת חשמל, לימודי הנדסת מכונות, לימודי הנדסת תעשייה וניהול, לימודי הנדסת חומרים, לימודי הנדסה אזרחית ומקצועות נוספים. התכנית כוללת גם השתלבות פרקטית בחברות הייטק ובארגונים בתעשייה.

 

 

מכללות תכנית עתידאים


מוסדות הלימוד שבהם פועלת התכנית משתנים מדי שנה בהתאם לתכניות הפעילות באותה שנה. מאז תחילת פעילות תכנית עתידאים לפני כעשור הופעלו מסלולי לימוד הנדסאים במכללות טכנולוגיות ברחבי הארץ.


בין התכניות הפועלות כיום -


לימודי הנדסאי תעשייה וניהול בהתמחות לוגיסטיקה לחברת פליינג קרגו מתקיימים במכללת אורט סינגלובסקי שבתל אביב. לימודי הנדסאי רכב ליבואני רכב נערכים במכללה הטכנולוגית רופין שבעמק חפר.


היות ותכניות הלימודים משתנות מדי שנה, מומלץ לוודא מול מוסדות הלימוד או מול מה"ט היכן מתקיימות התכניות הרלבנטיות לאותה שנת לימודים.