מלגות בתר דוקטורט - למי פונים?

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות בתר דוקטורנטים

 

השקעה באקדמיה

 

על מנת לקיים מחקרים חדשים זקוקים צעירים בעלי תואר שלישי למקורות מימון, שיאפשרו להם להשקיע את מירב זמנם בביצוע המחקר ובכתיבתו. המזל הוא שלצעירים הללו ולמדינה יש אינטרס משותף לקדם את הפעילות האקדמית בישראל, ולפיכך הם יכולים ליהנות ממלגות המוצעות במסגרת תכנית מטעם המועצה להשכלה הגבוהה. מלגות נוספות מוצעות לתלמידי פוסט דוקטורט מקרב קרנות בארץ ובחו"ל.

 

איך זה מתבצע?

 

מוסדות הלימוד מפרסמים את אפשרויות המימון באתר האינטרנט שלהם, ומציינים את התאריך האחרון להגשת מועמדות לקבלת המלגה. כבר בתחילת השנה האחרונה לקראת הגשת הדוקטורט כדאי לעשות מאמצים בחיפוש אחר מלגות בתר דוקטורנטים בתחום המחקר שלכם. השיטה היא להשתתף בכנסים במדינות שונות, לפקוח את העיניים ולשמור על קשר עם חוקרים שעשויים להתעניין בעבודה שלכם. המנחים שליוו אתכם בכתיבת הדוקטורט יוכלו לעזור לכם במידה רבה ליצור את הקשר הנחוץ עם חוקרים במדינות אחרות.

 

בשלב הגשת המועמדות למלגה עליכם להציג פעילות ענפה וקשרים באקדמיה. מכתבי המלצה מקרב חוקרים בישראל ובחו"ל הם בעלי משקל רב בתהליך קבלת ההחלטות על חלוקת המלגות. בנוסף, כדאי שקורות החיים שלכם יכללו: רשימת מאמרים פרי עטכם שהתפרסמו בכתבי עת או בספרים; רשימה של מענקים קודמים בהם זכיתם; תפקידי הוראה בהם שימשתם; כנסים בהם השתתפתם כדוברים. כדאי גם לצרף מאמר שלכם, וכמובן – הצעת מחקר המתארת תכנית ברורה ומאורגנת לפי שלבים.

 

 

הגופים המעניקים מלגות

 

  • הקרן הבינלאומית לחינוך – איס"ף – מעניקה מלגות מחקר ומחיה לתקופה של עד ארבע שנים, לתלמידים מצטיינים מן הפריפריה המתעתדים לתפקידי סגל באקדמיה.

 

  • קרן יד הנדיב – מציעה 18 מלגות הצטיינות לתקופה של שנה אחת, כשרובן ניתנות לחוקרים מתחומי ההנדסה והמדעים.

 

  • מלגות לידי דייויס לפוסט דוקטורט – מוענקות לאלה המתכוונים לכהן בין חברי הסגל באוניברסיטה העברית, אף שאין כלל מחויבות שכך אכן יהיה.

 

  • קרן קרייטמן – פועלת באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

 

  • משרד הקליטה – מעניק מלגות בתר דוקטורנטים למדענים ישראליים המתגוררים בחו"ל, ומעוניינים לחזור ארצה.

 

  • מכון רדקליף באוניברסיטת הרווארד – מעניק 50 מלגות לחוקרים ולאומנים בעלי הישגים מרשימים בתחומי העיתונות, האמנויות, מדעי הרוח, מדעי החברה והמדעים המדויקים.

 

  • קרן חינוך ארצות הברית ישראל – מפעילה את תכנית פולברייט, דרכה מתבצעים חילופי סטודנטים ומרצים בין אמריקה וישראל.

 

  • הקרן הלאומית למדע – מציעה מלגות ביכורה לנושאי מחקר חדשים, שיש בהם סיכון רב אך הם בעלי חשיבות מדעית.

 

  • תכנית מקס ובר – במסגרתה זוכים למענקים תלמידים שסיימו דוקטורט בחמש השנים הקודמות להגשת המועמדות, העוסקים בתחומים: כלכלה, היסטוריה, משפטים, מדעי המדינה ומדעי החברה. המענקים ניתנים לתקופה של שנה או שנתיים.

 

  • מלגות ז'אן מונה – מחולקות לבוגרי דוקטורט העוסקים בנושאים: דמוקרטיה, ממשל, הגירה, מדיניות כלכלית ומוניטרית, תחרות ורגולציה במשק, מדיניות אקלים וסביבה, ממשל גלובלי ויחסים בינלאומיים וטראנס לאומיים. המלגות ניתנות לתקופה של שנה או שנתיים.