מלגות ביטוח לאומי לסטודנטים

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות לסטודנטים מטעם הביטוח הלאומי

 

הביטוח הלאומי הוא מוסד הפועל בתחום הזכויות הסוציאליות, שנוסד בשנת 1953. בין היתר אחראי גוף זה על הענקת קצבת נכות, קצבאות זקנה, הבטחות הכנסה, דמי אבטלה ועוד. בביטוח הלאומי פועלים לסייע לאוכלוסיות במצוקה, בין אם ממושכת ובין אם באופן זמני, בין אותן אוכלוסיות קשישים, אימהות, מובטלים, אנשים נפגעי תאונות עבודה ועוד. כמו כן, מעניקים שירותי שיקום לנפגעים ולנכים.


במסגרת אותם שירותים, מציעים בביטוח הלאומי מספר מלגות לימודים לסטודנטים. המטרה המרכזית בהענקת סיוע זה היא תמיכה כלכלית באותם סטודנטים לאורך התואר, מתוך התפישה כי לימודים אקדמיים הם כלי חשוב לקידום מקצועי ואישי ולהשתלבות בשוק העבודה. המענקים והסיוע ניתנים לאוכלוסיות שונות, בהן סטודנטים עם הפרעות קשב וריכוז, סטודנטים לתארים מתקדמים מחקריים וכן סטודנטים שאחד מהוריהם הוא נכה. הקריטריונים לקבלת הסיוע וכן אופן הגשת הבקשות משתנים ממסלול למסלול, במקרים מסוימים תהליך הגשת המועמדות כולל מספר שלבים שיש לעבור בטרם תאושר הבקשה לאחר מציאת הסטודנטים מתאימים לדרישות.

 

לתשומת ליבך - תנאי המלגות עשויים להשתנות מעת לעת!


לסטודנטים עם הפרעות קשב


בביטוח הלאומי מבינים כי להפרעות קשב וריכוז יש השפעה על האפשרות של סטודנטים להצליח בלימודים ולהשתלב בהמשך דרכם בתעסוקה. מסיבה זו מאפשרים לחלק מאותם סטודנטים לקבל זכאות לשיקום מקצועי, בהתאם לקריטריונים מוגדרים ולעמידה בתנאים. מטרתו של הסיוע באמצעות מלגות להפרעות קשב היא העלאת הסיכויים של אותם צעירים לפתח קריירה ולהשתלב בשוק העבודה אחרי התואר.


יש להדגיש כי בביטוח הלאומי לא מכירים בלקויות למידה ומכירים בהפרעות קשב וריכוז בלבד, מכיוון שהפרעות קשב פוגעות גם בהיבטים אחרים בחיים מלבד הלמידה וניתן להעניק עליהם אחוזי נכות.


יש לציין כי רק מי שנמצאים עם דרגת נכות של מעל 20% יכולים לפנות לאגף השיקום בבקשות אלה.


גובה הסיוע הוא עד 50,000 שקלים בשנה.


תהליך הגשת הבקשה לסל שיקום כולל מספר שלבים:

 

 

  • מילוי טפסים והכנת תיק מסמכים: יש להוריד טופס תביעה מאתר הביטוח הלאומי (נקרא גם טופס ב/ל 7801) ולמלא אותו. לטופס יש לצרף את אבחון הפרעת הקשב וכן מסמכים נוספים כגון חוות דעת נוירולוגית או פסיכיאטרית, אבחון דידקטי, המלצות ממורים, ועוד. יש לציין כי בקשות אלה יכולים להגיש רק בעלי 20% נכות ומעלה.
  • ראיון: מי שהמסמכים ששלחו נמצאו מתאימים מוזמנים לוועדה רפואית. את הזימון מקבלים בדרך כלל אחרי פרק זמן של כשישים יום משליחת התיק. בוועדות נכללים מומחים לתחום הפרעת הקשב כגון פסיכיאטרים. בוועדה הסטודנטים נדרשים לתאר את האופן שבו הפרעות הקשב משפיעות עליהם מבחינה לימודית וכן בפן החברתי והתעסוקתי.
  • קביעת אחוזי הנכות: את ההודעה לגבי אחוזי הנכות שנקבעו מקבלים אחרי שלושים ימים מיום הוועדה הרפואית.
  • פגישות עם עובדים סוציאליים: אחרי אישור דרגת הנכות, מי שאושרו להם מעל 20% נכות יכולים לזמן פגישות עם עובדים סוציאליים של אגף השיקום לצורך הכנת תביעת השיקום, שאותה מגישים לביטוח הלאומי.
  • אישורים חודשיים: הסטודנטים נדרשים להעביר ליועצי השיקום דוחות נוכחות בלימודים אחת לחודש. בדוחות מפורטים הימים שבהם למדו במהלך החודש וכן קבלות על הוצאות מאושרות.


דמי השיקום יכולים לכלול:

 

 

  • מי שנקבעת להם דרגת נכות 20% ומעלה יכולים לקבל דמי שיקום או קצבה חודשית, שגובהה עד 2,200 שקלים בחודש. דמי השיקום משולבים למי שלומדים לפחות 20 שעות שבועיות.
  • סיוע בשכר הלימוד לשנה האחרונה ללימודים בלבד.
  • סיוע בשכר דירה, עד לתקרה של 1,200 שקלים לחודש ולמי שמתגוררים עד 40 קילומטרים ממוסד הלימוד
  • החזר הוצאות לשיעורי עזר עד לגובה 25% משעות הלימוד השבועיות.
  • החזרי הוצאות נסיעה בתחבורה ציבורית.


לסטודנטים שהוריהם נכים


סטודנטים שהם בנים ובנות של נכים בדרגת 10% נכות ומעלה, המקבלים תגמול חודשי, יכולים להיות זכאים להשתתפות במימון שכר הלימוד. במקרים המתאימים מענק זה מותאם גם לילדי נכים בפעולות האיבה.


הסיוע ניתן לסטודנטים עד גיל 30 שהם המפרנסים היחידים או העיקריים. כמו כן, עליהם להיות סטודנטים במעמד מן המניין לתואר ראשון במוסדות מוכרים, או סטודנטים בבתי ספר טכנולוגיים ללימודי הנדסאי או ללימודי טכנאי, או סטודנטים בבתי ספר לאחיות.
את המענק יכולים לקבל גם ילדים של נכים שנפטרו, כאשר בני זוגם מקבלים תגמולים ובתנאי שאותם סטודנטים החלו את הלימודים לפני ועד הפטירה של אותו הורה.


מתי מקבלים: המענקים משולמים עבור שנת הלימודים בסיום חודש מרץ מדי שנה, במשך שלוש שנים. במקרים של לימודים שאורכם ארבע שנים, ניתן לקבל את הזכאות למשך זמן זה באישור הביטוח הלאומי.


גובה הסיוע: גובה המלגה לנכים הוא 40% מגובה שכר הלימוד ששולם בפועל אחרי ניכוי הנחות ומלגות. עם זאת, גובהו לא יכול להיות מעל 40% משכר הלימוד המירבי שקבעה המל"ג.


אופן הגשת הבקשות: הסטודנטים צריכים להגיש את הבקשות בתום הסמסטר הראשון ללימודיהם, ולפני סיום שנת התקציב. לא ניתן להגיש בקשות מחוץ לטווח זמנים זה. את הבקשות מגישים על גבי טפסים ייעודיים לבקשה למענק להשתתפות מימון ילדים לילדי נכים בפעולות איבה. כמו כן, לא ניתן להגיש בקשות על שנים קודמות, אלא רק על שנת הלימודים הנוכחית שבה לומדים הסטודנטים.

 

ללימודי מחקר


קרן המחקרים של הביטוח הלאומי נועדה לתמוך בסטודנטים לתארים מתקדמים. בקרן מציעים מענקים לחוקרים, בין היתר מציעים מלגות לתואר שלישי, שמטרתן לעודד חוקרים צעירים לבצע מחקרים בתחום הרווח והביטוח הסוציאלי, בדגש על נושאים שנכללים בתחומי העיסוק של הביטוח הלאומי.


בין הנושאים למחקר שבהם תומכים בביטוח הלאומי במסגרת הסיוע - מימון ביטוח סוציאלי, שוק העבודה והפנסיה, שירותים חברתיים, מערכות מיסוי, השפעת תקציב המדינה על החברה הישראלית ועוד. בעקבות משבר הקורונה, ניתנת עדיפות למחקרים שמתמקדים בהשפעות המשבר על הביטוח הלאומי ועל ענפים כגון השפעות עוני על ביטחון סוציאלי ותחום האיתנות הפיננסית של הביטוח הלאומי בזמן המשבר.


גובה המענקים הוא עד 40,000 שקלים. הסיוע מיועד לחוקרים שעלות מחקריהם הכוללת אינה עולה על 200,000 שקלים. במקרים חריגים ניתן לאשר מענקים למחקרים שעלותם גבוהה יותר, אולם יש צורך בדיון מיוחד בבקשות אלה.


את הבקשות רשאים להגיש סטודנטים לתואר שני מחקרי באוניברסיטאות, מכללות ומכוני מחקר, וכן סטודנטים לתואר שלישי שהצעת המחקר שלהם אושרה על ידי מוסדות אקדמיים המוכרים על ידי המל"ג.


את הבקשות ניתן להגיש בדרך כלל בשני מועדים במהלך השנה, עד חודש יוני ועד חודש דצמבר. כדי להגיש בקשות אלה יש למלא טפסים המצויים באתר הקרן ולשלוח אותם באמצעות הדואר לוועדת המחקרים. כמו כן יש לשלוח עותק של הבקשה במייל, אל הביטוח הלאומי.

 

שאלות הגולשים מהפורום: מלגות ביטוח לאומי
כניסה לפורום מלגות
דיאנה אבו עמאר
מלגה על נכות מביטוח לאומי
730 צפיות
מאיר חנניה
מחפש מלגה לתואר ראשון בחינוך לבעלי ילד עם תו נכה
381 צפיות
היידי
מלגה למחלימי סרטן
337 צפיות
מאי
מלגת משרד החינוך, ביטוח לאומי ומלגת הצטיינות
1018 צפיות
סלמן אבו מדיגם
סיוע בשכר לימוד למשפחה עם נכות רפואית
587 צפיות
Avihu Levi
מלגת לימודים לנכה ביטוח לאומי
892 צפיות
גבריל גלאל זיאדנה
בירור לגבי מלגה ללא התנדבות להנדסאים
640 צפיות
חיים כהן
מלגה למכינה קדם צבאית
577 צפיות
נועה
סיכוי לקבל למלגה ללא התנדבות
536 צפיות
שרית
מלגת לימודים לכיתות יג יד במכללת כנרת
501 צפיות
אנונימי
זכאות מלגת משרד החינוך לסטודנט שמוכר עם נכות עי ביטוח לאומי
607 צפיות
מוריה
מלגה לבעלת 100% נכות זמנית לתואר שני
720 צפיות
אביעד נח
שיקום תעסוקתי דרך ביטוח לאומי למקבל קצבת נכות
464 צפיות
הילה
מלגה לסטודנט נכה ביטוח לאומי
820 צפיות
חפצי
מלגה נכות זמנית ביטוח לאומי
476 צפיות
שרית לוי
מלגה לנכה ביטוח לאומי
527 צפיות
שלמה
מלגות ללקוי שמיעה מצטיין
1019 צפיות
זאב
האם יש זכאות למלגת לימודים בגלל נכות?
484 צפיות
אורלי
מימון קורס תפירה לאקדמאים
896 צפיות
זהר
מלגה שלא מצריכה התנדבות
771 צפיות
שחרור חיים
מלגות תעודה הנדסאי רכב
702 צפיות
איזנקוט הודיה
מלגה נתמכת ביטוח לאומי עם בגרות
578 צפיות
מירה
מלגת לימוד לנכה בת 50
489 צפיות
שירה
מילוי פרטים בריאותיים של ההורים במלגת משרד החינוך
660 צפיות
הילה שגב
מלגה לקורס מניקור פדיקור
619 צפיות
שאלות הגולשים בנושא
מלגות טלדור משרד החינוך
מלגות על רקע מצב סוציו אקונומי נמוך
מלגות ללימודי הסבת אקדמאים לסיעוד
מלגות לתואר ראשון - הרצוג ונוות ישראל
מלגות לאמהות חד הוריות ללא התנדבות
מלגות לאברכים במשרד החינוך
פתיחת מלגות לשנת לימודים תשע"ה