מלגת נעמת לסטודנטיות

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות נעמת לנשים - לסטודנטיות לתואר ראשון, שני ושלישי

 

בתנועת הנשים "נעמת" מוצעות מלגות ייעודיות לסטודנטיות. התמיכה הכלכלית לסטודנטיות ניתנת על ידי התנועה לצורך עידוד נשים לבחור בלימודים אקדמיים, מתוך האמונה כי השכלה גבוהה יכולה לסייע בקידום נשים בשוק העבודה ובהעלאת רמות השכר שלהן. בתנועה שואפים לעודד את הסטודנטיות לבחור להמשיך לתארים מתקדמים, בדגש על מקצועות מדעיים וטכנולוגיים. כמו כן מעודדים נשים לחקור סוגיות בענפי המגדר וקידום הנשים.


מדי שנה מעניקים בתנועה מספר מלגות לימוד לסטודנטיות בכמה סוגי תכניות, כגון סטודנטיות לתואר ראשון ולתואר שני, וכן מענקי מחקר לדוקטורנטיות בתחומי המדעים והמגדר, מתוך שאיפה לקדם מחקרים פורצי דרך בנושאים אלה על ידי חוקרות. מענקים אלה מוענקים מכספי תרומות אותן מגייסים חברות וחברי התנועה בארצות הברית ובקנדה.

 

אודות תנועת נעמת


נעמת היא תנועת נשים הפועלת כארגון ללא כוונת רווח. מטרת התנועה היא קידום מעמד האישה בחברה הישראלית ושינוי מדיניות חברתית לשוויון בין המינים במגוון מעגלי החיים. התנועה הורכבה ממספר ארגונים וגופים למען נשים בענפי העבודה, העלייה והחברה, שחברו לתנועה אחת.


בין אפיקי הפעולה של התנועה נכללים הפעלת מעונות יום לגיל הרך, הפעלה של בתי ספר טכנולוגיים וכפרי נוער, שירותי ייעוץ משפטי לנשים בתחומי דיני העבודה והמעמד האישי, פעילות למניעת אלימות במשפחה, ופעילות אקטיביסטית נוספת למען קידום נשים בחברה הישראלית. כמו כן, כחלק מהפעילות של התנועה בתחום הלימודים הגבוהים והחינוך, ניתנות מדי שנה מלגות לנשים בתחומי המדעים והמגדר, לקידום סטודנטיות בעולם ההשכלה הגבוהה. התנועה פועלת בפרישה ארצית ולה כ - 30 מרחבים בערים שונות בארץ, מצפון ועד דרום.

 

מסלולים אפשריים


בתנועה מופעלים שני מסלולי סיוע, בהתאם לתואר אותו לומדות הסטודנטיות, כאשר מוצע מסלול לתואר ראשון ותואר שני ומסלול לדוקטורט (תואר שלישי). אלה הם המסלולים ותנאי הזכאות אליהם:


לסטודנטיות לתואר ראשון ושני


מדי שנה מוענק על ידי התנועה סיוע ל - 180 סטודנטיות לתואר ראשון ולתואר שני הלומדות במוסדות מוכרים להשכלה גבוהה בארץ, מתוך מטרה לתמוך ולסייע להן במהלך לימודיהן האקדמיים. העדיפות היא למתן מלגות לתואר שני, וכן לסטודנטיות הלומדות מקצועות טכנולוגיים ומדעיים לתואר מוסמך. יש לציין כי סטודנטיות שקיבלו את הסיוע בשנים קודמות אינן יכולות להסתייע בו פעם נוספת וקבלת הסיוע היא חד פעמית.


קריטריונים:

 

  • סטודנטית לתואר ראשון או לתואר שני - עדיפות ללומדות לתואר שני
  • לימודים במוסד אקדמי מוכר ישראלי בלבד
  • שנה ב' לתואר והלאה
  • עדיפות למקצוע מדעי או טכנולוגי כגון לימודי מדעי המחשב, לימודי הנדסה, לימודי כימיה, לימודי פיזיקה, לימודי רפואה.
  • סטודנטיות שהן חברות ההסתדרות ובנעמת, החברות בנעמת נעשית באופן אוטומטי לחברות הסתדרות.
  • שירות צבאי או לאומי מלא


גובה הסיוע: גובה הסיוע המוענק לסטודנטיות הוא 2,000 שקלים.

 

לדוקטורנטיות - תואר שלישי


בתנועה מציעים מלגות לתואר שלישי המיועדות לדוקטורנטיות הלומדות באוניברסיטאות מוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה. הן מיועדות לדוקטורנטיות במספר תחומים בהן לימודי מגדר, קידום מעמד האישה וקידום שוויון בין המינים. נוסף על כך, מוענקים מענקים גם לסטודנטיות בתחום המדעים המדויקים (מדעי המוח, קוגניציה וענפי מחקר נוספים). הסיוע מוענק מדי שנה לשמונה סטודנטיות לתואר שלישי, ארבע בתחום המדעי וארבע בתחום המגדר וקידום האישה.


קריטריונים לקבלה:

  • סטודנטיות לתואר שלישי
  • לימודים באוניברסיטה מוכרת על ידי המל"ג
  • מחקר בתחום המדעים המדויקים או בענפי המגדר, לפי דרישות הקרן


גובה הסיוע: גובה המענק הוא כ - 10,000 שקלים.

 

איך להגיש מועמדות?


הסטודנטיות יכולות למצוא את הטפסים הנדרשים להגשת מועמדות למסלולים השונים באתר תנועת נעמת. את הטפסים המלאים הן יכולות להגיש באופן פיזי בסניפי התנועה בערים השונות בארץ, לאחר מילוי כל הפרטים הנדרשים.


במסגרת הגשת המועמדות למסלול לתואר ראשון או תואר שני, יש צורך בצירוף אישורים שונים המעידים על הניסיון האקדמי והמקצועי שלהן, בהם אישור לימודים מן המוסד האקדמי, אישור על חברות בהסתדרות הכללית, אישור על השלמת שירות צבאי או לאומי וקורות חיים.


המעוניינות להגיש בקשה למסלול לדוקטורנטיות נדרשות לצרף לבקשתן קורות חיים, המלצות מן המוסד האקדמי, מידע על פרסים שקיבלו בעבר וכן פירוט על המחקר אותו הן מבצעות לרבות עותק הצעת המחקר ואישור על שלב ב' והלאה, תקציר המחקר ומכתב שבו מפורטת ייחודיותו של המחקר וחשיבותו מבחינה יישומית ותיאורטית.


סגירת ההרשמה היא בדרך כלל בחודש דצמבר. מומלץ לוודא מול הקרן מדי שנה מהם המועדים האפשריים להגשת המועמדות.

 

מלגות נוספות לנשים


סטודנטיות המעוניינות במלגות לנשים יכולות למצוא מגוון רחב של קרנות ומיזמים נוספים שבהן הן יכולות להסתייע במהלך לימודיהן. בחלק מן המקרים מדובר בארגונים לקידום נשים שבהם נערכת פעילות לעידוד נשים להשכלה גבוהה, בדגש על תארים מתקדמים מחקריים. במסלולים אלה סטודנטיות יכולות לקבל תמיכה כלכלית בעת ביצוע המחקר לתואר שני או שלישי, בדרך כלל בתחומי המדעים או בענפי מחקר הנוגעים לקידום נשים בשוק העבודה.


בין התכניות הייעודיות לנשים המוצעות כיום באקדמיה נכללות:


קרן גולדה מאיר - תכנית לסטודנטיות לתארים מתקדמים המעודדת שיתוף פעולה מחקרי בין מוסדות אקדמיים לבין מוסדות תעשייה ועסקים. במסגרת המיזם ניתן סיוע כלכלי במהלך ביצוע המחקר ונוסף על כך נערכת חשיפה לתעשייה כדי להגדיל את פוטנציאל השתלבותן של החוקרות בתפקידים בכירים במשק.


קרן יצחק נבון - מיועדת לסטודנטיות לתואר שלישי ולפוסט דוקטורנטיות המגיעות מן הפריפריה החברתית והגיאוגרפית, ניתנת בשיתוף עם משרד המדע והטכנולוגיה. מיועדת למצטיינות בענפים כגון הנדסה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה ומדעי הסביבה.


קרן קציר רש"י - מלגה לאימהות חד הוריות המיועדת לסטודנטיות לתואר ראשון בשנה א'. בתכנית מציעים מימון של שכר הלימוד וכן מענקי קיום וסיוע לימודי במהלך התואר. בפרויקט נכללת תכנית העשרה שבה הרצאות וסדנאות וכן ייעוץ ואימון אישי להשתלבות בשוק העבודה.


תכנית גוגל לנשים - בחברת גוגל מפעילים את תכנית Women Techmakers Scholars שבה מציעים לסטודנטיות מצטיינות ללימודי מדעי המחשב וכן לתואר שני ושלישי במדעי המחשב סיוע כלכלי במהלך הלימודים, הסטודנטיות משתתפות גם במפגש במרכז הפיתוח של החברה.


יש להדגיש כי נשים יכולות לבחור במגוון נוסף של מסלולי סיוע ותמיכה כלכלית במהלך התואר, על סמך קריטריונים נוספים כגון הצטיינות בלימודים, תרומה חברתית משמעותית במסגרת פרויקטים קהילתיים, מחקר בענפים מבוקשים ועוד. לעיתים ניתן לשלב בין מספר פרסים או מענקים, אולם חשוב לוודא מול כל קרן כי אכן ניתן להשתמש בכפל מענקים.