רוצה פרטים על קורס תחזוקאי מטפים?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

קורס תחזוקת מטפים מטלטלים

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על קורס תחזוקאי מטפים? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


קורס תחזוקאי מטפים מטלטלים

 

מהו תחזוקאי מטפים


מטפי כיבוי אש יכולים להציל חיים, ומאפשרים להשתלט במהירות על שריפות כבר בעת שהן נוצרות. קיימות תקנות הקובעות היכן מחויבים להחזיק מטפים על פי חוק, אך מדובר בכלי שמומלץ להחזיקו בכל בית. כדי שהמטפים יהיו יעילים ובטוחים, ויתפקדו במהלך מצבי חירום, יש לבצע תחזוקה שוטפת שלהם, כך על פי התקן הישראלי 129 חלק 1. התקן קובע כיצד יש לתחזק את המטפים, ותחזוקאי מטפים מטלטלים מבצעים זאת באמצעות בדיקה חיצונית, מילוי חוזר של המטפים בחומר כיבוי ודחיסת הגז, תיקון ליקויים, דיווח על תקלות ועוד. תחומים נוספים שאותם מגדיר התקן הוא האחריות המוטלת על תחזוקאי המטפים, והתפקידים השונים של השירות המופקד על ביצוע עבודות התחזוקה המעסיק את תחזוקאי המטפים המטלטלים.


הכשרתם של תחזוקאי מטפים מטלטלים מתבצעת באישור אגף ההדרכה בנציבות הכבאות וההצלה בלבד. למספר מוסדות לימוד יש את האישור הזה, בהם ניתן לעבור את ההכשרה וכך לקבל רישיון מטעם נציבות כבאות והצלה לביצוע שנתי של בדיקות ולתחזוקה של המטפים. הקורס מיועד בעיקר לעובדים מהמקצועות הטכניים השונים, כגון מהנדסים והנדסאים, שכחלק מתפקידם מבצעים תחזוקה של מטפים מטלטלים. משום החיוניות של תפקיד זה בשמירת הבטיחות, מקומות עבודה וגופים בתעשייה יכולים לשלוח עובדים נבחרים להכשרה זו.

 

קורס תחזוקאי מטפים


הקורס מקיף את הנושאים המרכזיים בהם נדרשת בקיאות מתחזוקאי המטפים המטלטלים. תכנית הלימודים מגדירה את תחומי האחריות של תחזוקאי המטפים המטלטלים, בוחנת היבטים משפטיים הנובעים מחוסר הקפדה על נהלי הבטיחות. המשתתפים גם סוקרים את האספקטים השונים של תחזוקת המטפים, ומתרגלים אותם באופן מעשי. חלק מהקורס מוקדש להכרת תקן 129 חלק 1, תקנים למטפים מטלטלים ותקנים ישראלים נוספים. נוסף על כך, הקורס עוסק גם בפיזיקה ובכימיה של האש, חומרי הכיבוי השונים וכן באיתור ומניעת שריפות. במסגרת הקורס מתקיימים גם תרגולים של תחזוק מטפים וכיבוי אש באמצעות מטף, וסימולציות המכינות את המשתתפים לעבודה בשטח.

 


נושאי לימוד

 

 

 • דיני כבאות
 • היבטים משפטיים
 • מפרט תחזוקת מטף
 • כושר הכיבוי של מטפים
 • מניעה ואיתור של דלקות
 • תקנים למטפים מטלטלים
 • סוגי חומרי כיבוי ופעולתם
 • כיצד מייצרים מטפים מטלטלים
 • זיהוי מפגעים הגורמים לדלקות
 • היכרות עם המטפים ותכונותיהם
 • הציוד הנדרש לעבודות התחזוקה
 • ועוד

 

מתכונת הלימוד


ההכשרה נפרשת על פני 40 שעות לימוד, אותן מוסדות הלימוד מחלקים למספר ימי לימוד מרוכזים. חלק מהמוסדות מציעים בחירה בין מסלול בוקר לבין מסלול יום שישי. תכנית הלימודים כוללת, לצד התכנים העיוניים גם תרגול מעשי וסיור לימודי שמסייעים ליישם את חומר הלימוד בשטח. לקראת סיום ההכשרה ייערכו סימולציות של מצבים אפשריים, איתם תחזוקאי מטפים מטלטלים עלולים להתמודד.


בסיום הקורס, נערכות שתי בחינות: עיונית ומעשית.


תנאי קבלה


מוסדות הלימוד השונים קובעים את תנאי הקבלה, אך לרוב הדרישות הן הכרת השפה העברית ועמידה בתנאי הקורס. קהל היעד של הקורס הוא אנשי מקצוע בתחומי ההנדסה, הנדסאים, ועובדים במשרות טכניות שמעוניינים להשתלם בתחום הבטיחות וכיבוי האש. אם כן, למרות שלרוב הקבלה אינה מותנית בניסיון מקצועי טכני, ההכשרה מתאימה לעובדים בעלי רקע טכני להם משרות בתעשייה.


תעודה


תעודת תחזוקאי מטפים מטלטלים, אותה מקבלים המשתתפים בסיום ההכשרה מוענקת מטעם נציבות כבאות והצלה. על מנת להיות זכאי לתעודה, יש לעבור בהצלחה שתי בחינות: עיונית ומעשית, נוסף על עמידה בדרישות הנוכחות של הקורס. קיימת גם אופציה לקבל תעודת כיס בחלק מן המוסדות.


לממוני בטיחות, השתתפות בהכשרה זו יכולה להיחשב כמספר ימי כשירות מקצועיים, מתוך 8 הימים שהם נדרשים להשלים כל שנה כדי לשמור על תעודת הכשירות שלהם. מפקח העבודה הראשי מאשר את ימי ההשתלמות. מספר ימי הכשירות המקצועיים הנחשבים עבור קורס תחזוקאי מטפים מטלטלים משתנים ממוסד אחד למשנהו.


דרושים תחזוקאי מטפים - אפשרויות תעסוקה


מטפים מטלטלים הינם פיסת ציוד הכרחי לכיבוי אש, אותה ניתן למצוא במקומות עבודה, מקומות ציבוריים שונים וכן הלאה. מסיבה זו, תפקיד תחזוקאי המטפים הכרחי הן בארגונים וחברות גדולות והן בעסקים קטנים - הוא האדם היחיד שיכול לערוך את הבדיקות השגרתיות הנדרשות למטפים המטלטלים ולערוך את התיקונים במידת הצורך.


מסיבה זאת, מדובר בהכשרה שיכולה לפתוח הזדמנויות חדשות עבור אנשי מקצוע בתחומים הטכניים השונים. כמו כן, ניתן להשתלם בהכשרות נוספות בתחום כיבוי האש וכך להגדיל אף יותר את אפשרויות ההתקדמות בתחום. קורסים נוספים מוצעים בתחומים כמו תחזוקת מערכות כיבוי אש.


בקורס מבקר מטפים, המיועד עבור בעלי תפקידים כמו ממוני בטיחות ואנשי צוות חירום, נלמדים נושאים דומים הקשורים במניעת דלקות, היכרות עם תקן 129 חלק 1, תכנים הקשורים לבדיקת בטיחות המטפים וכדומה. בשונה מתחזוקאי המטפים, מבקר המטפים אינו אחראי על תחזוקה שגרתית שוטפת אלא מבצע ביקורות שנתיות המחויבות על פי חוק במפעלים וגופים שונים.


עבור עובדים בתחומים שונים בתעשייה, התחום של תחזוקה או בדיקה שנתית של המטפים יכולים להרחיב של תחומי אחריותם בחברה או בארגון בהם הם מועסקים. כך נפתחות אפשרויות חדשות להתקדמות בקריירה.

 

 

מכללות קורס תחזוקאי מטפים


מכללת מישלב (תל אביב וחיפה): הקורס מוצע בתל אביב ובחיפה, הן במתכונת בוקר בת 6 מפגשים והן במתכונת יום שישי בת 7 מפגשים. במכללה מתקיימות מגוון הכשרות מקצועיות, בענפים מבוקשים בתעשייה: ניהול אחזקה, חשמל, לוגיסטיקה, מכונות ועוד. בתחום האש המכללה מעבירה מספר קורסים מלבד קורס תחזוקאי מטפים מטלטלים. כך למשל קיימים קורס נאמני בטיחות אש, קורס תחזוקת ספרינקלרים, קורס תכנון תכניות בטיחות אש ועוד.

 

חלק מההכשרות המקצועיות מכינות לקראת בחינות הסמכה במקצועות הדורשים רישיון או תעודת מקצוע מטעם גופים ממשלתיים. נוסף על כך, למכללה קשרים עם ארגונים וחברות שונות וכך היא מסייעת למסיימי ההכשרות להשתלב בשוק העבודה.

 

מכללת כרמל בטיחות (חיפה): הוגשה בקשה עבור הכרה בהכשרה זו כשווה 5 ימי כשירות מקצועיים עבור ממוני בטיחות. מכללת כרמל בטיחות מציעה מספר מסלולי לימוד מקצועיים, אותם היא מקיימת בשלוחה שלה בחיפה או בקיבוץ דן. שלל ההכשרות המתקיימות במכללה, מיועדות להסמכה ממשלתית רשמית הנחוצה לעבודה בתחומים כמו בניין, בטיחות, תחבורה ועוד. מוסד הלימודים משתף פעולה גם עם גורמים נוספים במגזר העסקי, ומקיים הכשרות מותאמות על פי דרישת הארגונים השונים. מסלולי הלימוד מוצעים במגוון מתכונות, בחלקם יש אפשרות לבחור בין קורסי ערב לבין כאלו הנערכים בבוקר.

 

מכללת כרמל בטיחות משלבת בין תכנים עיוניים לבין הכשרה מעשית, במסגרתה המשתתפים מבצעים תרגולי שטח, תרחישים שונים והפעלה של ציוד עבודה נחוץ. בחלק מהקורסים, הדרישות כוללות גם הגשה של פרויקטים או מעבר בחינות מסכמות.

 

קורס תחזוקאי מטפים מכון התקנים: הכשרה זו מוכרת כשווה 6 ימי כשירות מקצועיים לממוני בטיחות. מרכז ההדרכה של מכון התקנים, מציע קורסי הכשרה, הסמכות מקצועיות בתחומים שונים, הרצאות, ימי עיון וכנסים ועוד, במתחם מכון התקנים שנמצא בתל אביב. חלק מהנושאים מרכזיים בהן המכון מציע הכשרות הם עריכת מבדקי בטיחות, הבטחת איכות, תקינה וניהול. חלק מהקורסים גם מותאמים לגופים בתעשייה ולעסקים, על פי הדרישות והצרכים הספציפיים שלהם.
 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על קורס תחזוקאי מטפים?

רוצה לדעת יותר על קורס תחזוקאי מטפים?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד קורס תחזוקאי מטפים