מלגות היאס לסטודנטים עולים

מעל 1,000 מלגות, לא תמצא/י אחת בשבילך?

 

למעבר ללוח מלגות לחץ/י מלגות לסטודנטים 
המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מלגות קרן היא"ס - מלגת HIAS לעולים חדשים


עולים חדשים, רוצים לקבל מלגות לימודים?


לימודים אקדמיים הם חלום של לא מעט אנשים, אך לעיתים ההוצאות הכלכליות הגבוהות למדיי אשר כרוכות בתואר יכולות להרתיע אותם מלבחור בלימודים ולהגשים את עצמם. כאשר מדובר בעולים חדשים שזה עתה הגיעו לישראל, או שנמצאים בה שנים בודדות בלבד, הבחירה בלימודים האקדמיים יכולה להיות מאתגרת אף יותר, בפרט כשמדובר בצעירים בעלי משפחות שנדרשים לכלכל את עצמם ואת קרוביהם שהגיעו עמם לארץ.


לשם כך, מוצעות מלגות ייעודיות לעולים חדשים, שבאות לסייע להם מבחינה כלכלית ואישית בתהליך הבחירה בלימודים ובזמן התואר. הסיוע שמוענק דרך מלגות לימוד ומלגות מחייה אלה יכול לא רק לספק להם עזרה בתקופת ההתאקלמות בישראל, אלא גם לאפשר להם לממש את הפוטנציאל שלהם דרך הלימודים האקדמיים וכך לתרום מעצמם למדינה וכן לפתח קריירה משמעותית בהמשך הדרך. ישנן מספר מלגות שמיועדות לסטודנטים עולים ולתושבים חוזרים לארץ שניתנות מטעם ארגונים וקרנות ציבוריים ופרטיים. ביניהן אפשר למצוא גם את מלגת היא"ס (HIAS), מלגה אשר ניתנת מטעם ארגון סיוע בין לאומי מטעם הקהילות היהודיות האמריקאיות. סטודנטים עולים חדשים בשלל מקצועות, מוסדות ותחומי לימוד יכולים להגיש את המועמדות למלגה זו, ואם הם עומדים בתנאים לקבל עזרה כלכלית שיכולה להעניק להם תמיכה רבה בתקופת לימודיהם.


על הקרן והמלגה


מלגות היא"ס מוענקות על ידי ארגון היא"ס, שהוא ארגון בין לאומי יהודי ללא מטרת רווח. הארגון פועל בפרישה עולמית וגם בישראל והוא מתמקד בהגנה ובסיוע לפליטים ולקבוצות שנרדפות על רקע דתי, אתני ומגדרי. הארגון, שנוסד בשנת 1881 על ידי קהילות יהודיות בארצות הברית, מסייע מאז לפליטים רבים לשקם את חייהם. כך בין מלחמות העולם סייע לרבבות ולמאות אלפי יהודים לצאת מאירופה ולהתיישב מחדש במדינות שונות בעולם, בהמשך דרכו הארגון סייע גם לעלייתם של יהודי אתיופיה לישראל. מתחילת שנות האלפיים הארגון מסייע גם לפליטים שאינם יהודים.


בארץ מתמקדת פעילות הארגון בסיוע לעולים חדשים. עוד מלפני קום המדינה, הוא פועל מול גופים אזרחיים ומוסדות ממשלתיים במטרה להקל על העולים ולשפר את תהליך הקליטה שלהם בארץ. כמו כן, הוא פועל לייצוג משפטי של מבקשי מקלט. נוסף על כך, במשך מספר עשורים פועל הארגון מול גופים שונים במטרה להעניק מלגות לימוד לסטודנטים עולים. מלגות אלה באות לסייע לסטודנטים אלה בתשלום שכר הלימוד וההוצאות בזמן הלימודים, וכך לשפר את הסיכויים שלהם להצליח בלימודיהם האקדמיים.


למי מיועדת המלגה


מלגת היא"ס מיועדת לסטודנטים שהם עולים חדשים. מלגה זו מתאימה הן לסטודנטים שלומדים באוניברסיטאות והן לאלה שלומדים במכללות, כל עוד מדובר במוסדות אקדמיים המוכרים על ידי המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה). מבחינת תחומי הלימוד, מלגות אלה ניתנות למגוון רחב של מקצועות כגון לימודי הנדסה, לימודי מדעי המחשב, לימודי סיעוד, לימודי מדעים ועוד שלל נושאים ומסלולי לימוד לתואר הראשון. נוסף על כך, גם סטודנטים שלומדים לתואר שני ולתואר שלישי יכולים להסתייע במלגות היא"ס, בכפוף לעמידה בקריטריונים שמציבה הקרן וכאשר הם לומדים במוסדות המוכרים על ידי המל"ג.

 


קריטריונים לקבלת המלגה


סטודנטים שמעוניינים לקבל סיוע מקרן זו נדרשים לעמוד במספר קריטריונים שמגדירה הקרן:

 

 

  • עולים חדשים שתאריך העלייה שלהם לארץ הוא החל מתאריך 1.1.2007. עבור סטודנטים עולים מאתיופיה, ההרשמה פתוחה לעולים שעלו ארצה החל מן התאריך 1.1.1990.

 

  • סיום של סמסטר לימודים אחד לפחות בישראל לתואר אשר מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. קריטריון זה אינו מביא בחשבון לימודים במסגרת מכינות.

 

  • למועמדים למלגה צריכה להיות עוד לפחות שנה אקדמית אחת מלאה לפני מועד סיום התואר.

 

  • תושבים חוזרים, ובהם גם קטינים חוזרים שעומדים בתנאים לעיל יכולים גם הם להגיש את המועמדות למלגה, בתנאי ששהו יותר מ - 10 שנים בחו"ל.

 

  • כאמור, הקרן מעניקה גם מלגות לתואר שני וכן מלגות לתואר שלישי. המלגות ניתנות לסטודנטים לתארים מתקדמים אם הם עומדים בכל הקריטריונים הנ"ל ונותרה להם לפחות שנה אחת נוספת של לימודים עד למועד השלמת תואר המוסמך או הדוקטורט.

 

שימו לב! הקריטריונים לקבלת מלגה זו יכולים להשתנות מעת לעת. מומלץ לבדוק היטב את התנאים לקבלת המלגה בעת פתיחתו של כל מועד חדש ובכל מקרה לפנות אל הקרן לקבלת המידע המדויק. כל המסתמכים על המידע המוצג בעמוד זה, עושים זאת על אחריותם האישית בלבד.


כדי לבחון את הענקת המלגה למועמדים השונים, הקרן מפעילה וועדת שופטים אשר בודקים את הנתונים של כל אחד ואחת מן הסטודנטים שמגישים מועמדות. הם שמים דגש על מספר היבטים, בהם הישגים לימודיים ואקדמיים של הסטודנטים, צורך סוציו אקונומי שלהם ושל בני משפחותיהם וכן מידת מחויבות אישית של המועמדים לעשייה ציבורית ולעבודה למען הקהילה. עבודה קהילתית משמעותית יכולה להוות יתרון למועמדים בקבלת המלגה.

 

יש לציין כי ניתן לקבל מלגה זו יותר מפעם אחת. מועמדים שזכו בשנים קודמות במלגה ועמדו אז בכל התנאים לקבלתה, רשאים להגיש מועמדות פעם נוספת. עם זאת, קבלת המלגה בשנה קודמת אינה מבטיחה את הקבלה מחדש בשנה הנוכחית ויש לעבור דיון מחדש בפני וועדת השופטים של הקרן.


גובה המלגה


גובהה של מלגת היא"ס נע בין 1,000 - 2,500 דולרים. סכום זה מיועד הן לתשלום שכר הלימוד והן כמלגת קיום לכיסוי הוצאות מחייה של הסטודנטים בזמן לימודיהם.


נוסף על קבלת הסכום האמור, הסטודנטים המלגאים מקבלים תעודת הוקרה מטעם הארגון אשר מוענקת במעמד של טקס חגיגי. במהלכו של הטקס נפגשים עם ראשי הארגון, עם נציגים מארגונים חברתיים ועם נציגי חבר השופטים של הקרן. לעיתים הסטודנטים נפגשים גם עם התורמים אשר מעניקים את מלגות הלימוד.

 


אופן הגשת מועמדות למלגה


את המועמדות למלגת היא"ס ניתן להגיש במהלך תקופת ההרשמה, זו מתקיימת בדרך כלל במהלך מספר חודשים בקיץ, ברוב המקרים ההרשמה נפתחת בחודש אוגוסט או ספטמבר.


ההרשמה מתבצעת דרך אתר האינטרנט של הארגון בלבד. המועמדים צריכים למלא טופס הרשמה מקוון ולשלוח אותו דרך האתר. לאחר הגשתו של הטופס, מי שעומדים בתנאים הבסיסיים ממשיכים לשלב הבא. בשלב זה הם נדרשים לצרף מסמכים שונים ולשלוח אותם אל הקרן.


המסמכים כוללים בין היתר: עותקים של תעודת העולה או של תעודת העולה של הוריהם; אישור לימודים תקף לשנה הנוכחית; העתקים של חוזי שכירות או מסמכים המעידים על גובה תשלומים לשכר דירה או משכנתא; פירוט מצב חשבון הבנק; תלושי שכר או אישורים מטעם הביטוח הלאומי, עבור סטודנטים נשואים יש לצרף גם תלושים של בן או בת הזוג. סטודנטים שאינם נשואים מצרפים גם תלושי שכר של הוריהם, גם אם אינם מתגוררים איתם; אישורים על קבלה ללימודי המשך לתארים מתקדמים אם רלבנטי; מכתבים אשר מעידים על השתתפות בפעילות חברתית התנדבותית; ניתן לצרף גם מכתבים אישיים אל השופטים שמפרטים ניסיון התנדבותי.


לאחר הגשת כל המסמכים המתאימים אל הקרן, וועדת השופטים בוחנת את נתוניהם הכלכליים, האקדמיים והאישיים של המועמדים ודנה בהענקת המלגה. מי שעוברים את סינון השופטים וזכאים לקבלתה של המלגה מקבלים אישור על כך דרך הדואר האלקטרוני.